A brit kormány nyitási programja szerint hétfőtől az éttermek, a pubok és a bárok megnyithatják beltéri kiszolgáló helyiségeiket. Az AlixPartners és a CGA vasárnap bemutatott tanulmányából azonban kitűnik, hogy koronavírus-járvány miatt tavaly márciusban elrendelt első zárlat előtti számnál sokkal kevesebb szereplője maradt a brit vendéglátószektornak, így a mostani teljes nyitás után számottevően kisebb számú étterem, bár és pub kereshető fel, mint 2020 tavaszán.
Az éttermek jártak a legrosszabbul
A felmérés szerint a csődök az egyes kategóriákon belül az éttermeket érintették a legsúlyosabban. Az elsősorban ételfelszolgálásra szakosodott vendéglátóhelyek száma ugyanis tavaly március 20-án - az első korlátozási rendelkezéscsomag életbe lépése előtt néhány nappal - 43126 volt, ezek közül azonban 4204-et végleg bezártak. Ez azt jelenti, hogy tavaly március óta a nagy-britanniai éttermek 9,7 százaléka megszűnt.
Az átlagon belül még súlyosabb a veszteség azoknak az éttermeknek a körében, amelyek a közepes árfekvésű, "hétköznapi" piaci szektorba tartoztak és így a legnépesebb vendégkört vonzották. Az ezen kategóriába tartozó éttermek 19,4 százaléka - vagyis csaknem ötödük - tönkrement az új típusú koronavírus megjelenését követően.
A pubok valamivel jobban bírták a válságot
Az elsősorban szeszesital-forgalmazásra szakosodott nagy-britanniai vendéglátóhelyek, vagyis a pubok, bárok száma pedig 61229-ről 57783-ra csökkent tavaly március óta. Ez azt jelenti, hogy 5,6 százalékuk szűnt meg a koronavírus-válság kezdete óta eltelt több mint egy év alatt.
Ennyi vállalkozás élte túl a járványt Budapesten - olvassa el a részleteket!