Először az 1970-es években figyeltek fel az általános intelligencia-szint növekedési ütemének lassulására azokban az európai országokban, ahol ezt vizsgálják. Az áttörés a 90-es években jött el, amikor hirtelen csökkenni kezdett. A norvég kutatásokat dán, angol, ausztrál, finn, francia és holland elemzések követték, amelyek hasonló következtetésre jutottak – írja a hvg.hu.
Nem genetika
A kutatók többféle elmélettel álltak elő a korábbi növekvő trend utóbbi időben történt megfordulásáról. A pontos okokat – vagy okegyütteseket – még keresik. Egy 2018-as norvég tanulmány szerint nem a genetikában keresendő. A korábbi növekedés részben magyarázható volt azzal, hogy a 20. században a fertőző betegségek visszaszorultak, így az emberi test több energiát tudott a védekezés helyett az agyműködésnek szentelni, ráadásul eleve több energia állt rendelkezésére a táplálék könnyebb elérhetővé válása miatt. Ez most tetőzhetett, így óhatatlan volt egyfajta lassulás, megtorpanás.
Mobilozás, internet
A kutatók között abban konszenzus van, hogy a trendforduló aligha vezethető vissza egyetlen tényezőre. Az egyik lehetséges befolyásoló tényezőnek tűnik a számítógépek és az internet elterjedése, melyek sok agymunkát megspórolnak a felhasználóknak, ezért kevéssé „tréningeljük” szellemileg magunkat.
Környezetszennyezés
A WHO szerint az általános IQ-csökkenés egy lehetséges magyarázata lehet a növekvő légszennyezés is. A káros anyagok ugyanis az emberi szervezetbe, a véráramba bejutva felszívódnak és a hemoglobint akadályozzák az oxigén szállításában, így csökkentve például az agyműködéshez szükséges friss energia zavartalan utánpótlását.
Dán kutatások szerint az ottani IQ-hanyatlás okai nem függetlenek a bevándorlástól sem, ezt azonban más kutatók szerint nemcsak az Egyesült Államok példája cáfolja, de Finnországé is, ahol elenyésző számú bevándorló mellett is megfigyelhető volt a csökkenés.
Hogy az emberek "butulása" Magyarország esetében is megfigyelhető-e, annak igazolását (vagy cáfolatát) megnehezíti, hogy nincs olyan szélesen használt IQ-tesztelés, mint az idézett kutatásokban élen járó országokban – írta a hvg.