Csökken a szúnyogok száma

Az elmúlt hetekben rendkívül intenzíven zajlott a szúnyogok elleni védekezés: hetente több mint százezer hektáron avatkoztak be a vérszívók számának csökkentése érdekében, csaknem 1200 településen gyérítették a szúnyogokat - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

A csapadékos idő után közvetlen környezetünkben a szúnyoglárvák kifejlődésére alkalmas vízfelület jön létre. A szúnyogok számát csökkentő ház körüli teendőkről a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatójában olvashat.

A szakemberek idén számos olyan területen is gyérítettek, ahol az előző években nem okoztak gondot a szúnyogok , összességében több mint 700 ezer hektárnyi területet kezeltek már. Egyes településeken többször is meg kellett ismételni a munkákat. A következő napokban Komárom, Baja és Mohács térségében, a Szigetközben, kilenc budapesti kerületben, Szolnokon és a környező településeken, valamint a Velencei-tónál és Baranya megyében dolgoznak majd a szakemberek. Észak-Magyarországon és az Alföldön korábban még nem kezelt településeken vált szükségessé a beavatkozás.

szúnyog, szúnyogcsípés, szúnyogirtás, szúnyoggyérítés, szúnyoginvázió
Az intenzív irtás meghozta hatását. Fotó: 123rf

Jövőre változnak a szabályok

Az Európai Unió területén belül előreláthatóan 2020-tól nem engedélyezik majd a kifejlett szúnyogok ellen alkalmazható készítmények légi úton történő kijuttatását. A katasztrófavédelem által irányított országos szúnyoggyérítési program során az irtószer mintegy 40 százalékát jelenleg is földi úton juttatják ki. Ennek előnye az, hogy a munkálatok napnyugta után zajlanak, így akár éjszaka is lehet permetezni a vérszívókat, mindezt a méhek veszélyeztetése nélkül. A szúnyoggyérítés tehát a földi kémiai gyérítésre fordított kapacitások növelésével megvalósítható lesz a szabályok változása után is.

Kémiai szúnyoggyérítésre jelenleg is kizárólag a települések belterületén van lehetőség, ám földi úton minden olyan hely elérhető, amelyet korábban repülőről kezeltek. A lárvagyérítésre jelenleg alkalmazható biológiai készítményt a jövőben is ki lehet majd juttatni repülőről. A katasztrófavédelem célja, hogy növelje a biológiai módszerrel kezelhető területek nagyságát, ezzel is csökkentve a szúnyogok utánpótlását.

Madarakra és emberekre nem veszélyes

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kifejlett szúnyogok elleni kémiai permetezéshez használt hatóanyagot rendkívül alacsony dózisban alkalmazzák: mindössze 0,6-1 grammot juttatnak ki hektáronként. Ez a mezőgazdaságban alkalmazott mennyiség tizede. Ennek köszönhetően csak az érzékenyebb repülő rovarokra van hatással, a rovarevő madarak nem maradnak táplálék nélkül a szúnyogirtást követően. Ilyen minimális mennyiségben alkalmazott irtószer emberekre, háziállatokra és növényekre nem jelent kockázatot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.