Drasztikus változás mentheti meg a bolygót

A jelenlegi klímavédelmi intézkedések nem elegendőek a tenger vízszintemelkedésének megállításához. A kutatók ezért a klímavédelmi ígéretek utólagos módosítását követelik.

Föld: nagyobb a baj, mint hittük - kattintson!

Egy friss tanulmány szerzői úgy vélik, 2300 januárjáig akkor is 20 centimétert fog emelkedni a tengerszint, ha az országok 2016 és 2030 között tartják magukat a párizsi klímaegyezményben meghatározott célokhoz. "A tengerszint hosszú távú emelkedésének korlátozásához döntő jelentőségű, hogy javítsák az egyes országok klímatervét és szigorítsák az emisszió visszafogását célzó intézkedéseket" - fogalmazott Johannes Gütschow, a Potsdami Klímakutató Intézet (PIK) munkatársa, a jelentés társszerzője.

klímaváltozás, globális felmelegedés, klímavédelem, ígéretek, tengerszint-emelkedés
A klímavédelmi ígéretek szigorítására lenne szükség. Fotó: iStock

Drasztikus változás kell

A tudósok számításai szerint a tengerszint-emelkedés várható mértéke az üvegházhatású gázok öt legnagyobb kibocsátójára vezethető vissza: Kínára, az Egyesült Államokra, az Európai Unióra, Indiára és Oroszországra. A 20 centiméteres várható emelkedésből 12 centiméter ezeknek az országoknak a számlájára írható - ráadásul csak abban az esetben lesz ennyi az emelkedés, ha sikerül betartani 2030-ig a párizsi klímaegyezmény céljait. Ha ez nem sikerül, akkor még nagyobb mértékben emelkedik a tengerek vízszintje.

Az óceánok, a jégtakaró és a gleccserek lassan reagálnak a globális felmelegedésre, ezért az üvegházhatású gázkibocsátás valódi következményei csak évszázadok alatt bontakoznak ki - figyelmeztetett Alexander Nauels, a Climate Analytics munkatársa. "Minél több szén-dioxid szabadul fel, annál erőteljesebben befolyásoljuk már most a jövő tengerszint-emelkedését" - tette hozzá.

Nagy a kockázat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A helyzetet súlyosbítja, hogy a tengerek vízszintjének emelkedésével együtt növekszik a gyakoribb és hevesebb áradások kockázata is. A szigetek és partvidéki városok lakosaira nézve megsemmisítő hatásokkal járhat. "Eredményeink alapján világos, hogy a mai emissziónk mértéke tagadhatatlanul oda vezethet, hogy a tengerek vízszintje a jövőben tovább emelkedik. Ez a folyamat nem visszafordítható, ez lesz a hagyatékunk az emberiség számára" - fogalmazott Carl-Friedrich Schleussner, a tanulmány társszerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.