A felnőttek akár otthon, akár egy nyaralóhelyen szívesen fogyasztanak koktélokat , míg a gyerekek hűsítő limonádét szürcsölnek. Ám ezek az italok olyan fenyegetést tartogatnak, amire nem is gondolnánk. Az például széles körben ismert, hogy a citrusok héja enyhén mérgező. De hogy akár másodfokú égéssel is számolni kell az elfogyasztásuk után, arra kevesen gondolnak napozás közben.
A probléma hátterében az áll, hogy e gyümölcsökben olyan anyagok találgatók, amelyek a bőrt a napfénnyel szemben érzékennyé teszik. E fotoszenzitivizáló vegyületekről a New England Journal of Medicine orvosi szaklap közölt tanulmányt, amely megemlíti, hogy a zellerben is találhatók ilyen vegyületek, például a mérgező furokumarin. Ennek kíméletlen hatásairól egy elhíresült magyarországi eset is tanúskodik.
Azok a gazdálkodók, akiknek kemény munkájának köszönhetően a boltok polcai tele lesznek a citrusfélékkel, sokat mesélhetnének a fájdalmas égési sérülésekről, amelyeket munka közben szereztek. A szabadtéri bárokban dolgozó koktélkeverők szintén gyakran szenvednek égési sérüléseket , mikor citromot vagy lime-ot vágnak az italokhoz.
Nem is olyan régen egy napköziben történt komoly fitofotodermatitisz-incidens, amikor 12 gyerek került kórházba égési sérülésekkel, miután egy kézműves foglalkozás keretében citrusféléket díszítettek fel szegfűszeggel a napon.
Dr. Jeremy Goverman égési sérülés specialista szerint az ilyen típusú égések pontosan ugyanolyan veszélyesek, mintha a tűz vagy a nagyon erős napfény okozta volna őket, és kezelésük is megegyezik. A komoly, másodfokú égések esetében már antibiotikumot is alkalmazni kell, és hosszú időbe telik, míg a beteg képes lesz ugyanúgy élvezni a nyarat, mint az égés előtt.
Érdemes tehát a nyári koktélozás előtt a hozzávalókat még a napsugaraktól védett helyen között elkészíteni, vagy legalább (hintőpormentes és latexmentes) gumikesztyűt viselni, amíg szeleteljük a citromot vagy a narancsot.
Forrás: techinsider.io