A koronavírus novemberben Dél-Afrikában azonosított omikron variánsa (B.1.1.529) világszerte villámgyorsan terjed és szorítja ki a korábbi fertőzések túlnyomó többségéért felelős delta változatot. Ahogy arról korábban írtunk , az eddigi adatok és tapasztalatok alapján az omikron variánssal megfertőzödőtt embereknél jellemzően más tünetek dominánsak, mint amelyeket korábban az alfa vagy a delta változat okozott.
A brit egészségügyi szolgálat (NHS) által meghatározott, három leggyakoribb koronavírusra utaló tünet, vagyis a magas láz, a tartósan fennálló köhögés és az ízérzékelés és/ vagy szaglásvesztés helyett az omikron a fertőzöttek többségénél sokkal enyhébb, megfázásszerű tüneteket okoz, ezért sokan a náthához hasonlítják, vagy azzal tévesztik össze. Ugyanakkor, ahogy arra az Egészségügyi Világszervezet felhívta a figyelmet : annak ellenére, hogy az omikron kevésbé súlyos tüneteket okozhat, mint a delta változat, mégsem tekinthető enyhébbnek, mert mivel jóval fertőzőképesebb, mint a korábbi változatok, világszerte rekordot dönt az újonnan regisztrált fertőzöttek száma.
Mikor gyanakodjunk omikronos fertőzésre?
A leggyakoribb omikron variáns kiváltotta szimptómák között szerepel a torokkaparás, a száraz köhögés, az extrém fáradtság és az enyhe izomfájdalom. Az érintettek egy része éjszakai izzadásról is beszámol. Ezek mellé társulhat egy szokatlan, korai tünet - amelyet az Egyesült Királyságból, az Egyesült Államokból és Dél-Afrikából származó adatok is alátámasztanak -, mégpedig a derékfájás - írja a brit Mirror. Ami olyannyira eltér az eddig jelentett koronavírusos tünetektől, hogy sokan nem is hozzák összefüggésbe a SARS-CoV-2 vírus okozta fertőzéssel.
Amire kevesen gondolnak
A derékfájás azonban csak az egyik lehetséges omikronos szimptóma. Tim Spector brit epidemiológus, a koronavírusos tünetek tanulmányozására kifejlesztett ZOE nevű applikáció vezető szakértője szerint az omikron variáns a fertőzés kezdeti szakaszában hányingert is okozhat. Ugyanerről számolt be a Mirror által idézett indiai orvos, Sanket Jain is, aki elmondta: a pozitív PCR-tesztet produkáló betegei többek között étvágytalanságról, hányingerről és hányásról is panaszkodtak. Mindezek mellé természetesen egyéb tünetek is társulhatnak, a ZOE listája szerint például az orrfolyás, a fejfájás és a tüsszögés is.
Anqelique Coetzee, a dél-afrikai orvosszövetség elnöke, aki novemberben éppen a fent említett tünetek miatt először fújt riadót az új variáns miatt, korábban arról beszélt, hogy azoknál, akik nincsenek beoltva, bizonyos tünetek, például a fejfájás és az izomfájdalom intenzívebben jelentkezhetnek.