Így védhető ki a gyulladásos bélbetegség

Drasztikusan megemelkedett az elmúlt években a gyulladásos bélbetegségben szenvedők száma, már 60 ezer embert érint itthon. Vannak azonban olyan tényezők, amelyek befolyásolják, kik lesznek érintettek.

Egyre gyakoribb kórkép hazánkban a gyulladásos bélbetegség, a Semmelweis Egyetem közleménye szerint ráadásul tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy egyre fiatalabb korban alakul ki. Már csecsemőket is kezelnek a kórházakban IBD-vel, és ma minden ötödik beteg gyermekkorú. Számos kutató szerint a probléma gyökerét a fejlett társadalmak egészségtelen életmódjában érdemes keresni: a stressz, a dohányzás, a gyorséttermi ételek és az általában kevesebb rostot tartalmazó táplálkozás mind hozzájárulhat az olyan bélbetegségek kialakulásához, mint az IBD. Ide tartozik a hasmenéssel és alhasi fájdalmakkal járó Crohn-betegség és a colitis ulcerosa, a fekélyes vastagbélgyulladás. Ezeket a bélflóra összetételének megváltozása okozhatja gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt – írja a Qubit.

hasi ultrahang vizsgálat, UH, gyerekvizsgálat, hasfájás
Egyre gyakoribb gyerekeknél a gyulladásos bélbetegség. Fotó: Getty Images

Stressz, egészségtelen táplálkozás, túlzott higiénia

A gombák, archeák, baktériumok és vírusok alkotta mikrobiom rendkívül összetett és egyedi életközösség, amelyre számos tényező hatással van. Összetételét az étrend, a stressz és sok más tényező mellett befolyásolja a születés módja – a gyermek a szülőcsatornán keresztül találkozik először a mikrobiom jótékony hatású élőlényeivel, de ez császármetszés esetén elmarad –, valamint a minket körülvevő természetes és mesterséges közeg is, például a túlzott higiénia árthat. Az újszülöttek esetében pedig azért is fontos az anyatej, mert olyan baktériumok forrása, amelyek megakadályozzák a kórokozók megtapadását, egyben elősegítik a hasznos mikrobák bélben való megtelepedését.

A betegség kialakulásának kockázati tényezője még a csecsemőkorban beadott antibiotikum, az anya dohányzása, az anyatejes táplálás hiánya, valamint a családban előforduló IBD. Negatív hatással lehetnek az Omega-6 zsírsavak, az állati fehérjék és szénhidrátok, valamint a légszennyezés. Csökkenthetik viszont a kockázatot az Omega-3 zsírsavak, a zöldség- és gyümölcs eredetű rostok, a magas cink- és D-vitamin-bevitel, valamint az anyatejes táplálás.

A gyulladásos bélbetegség (IBD) tüneteiről ide kattintva olvashatsz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra