A 2010-es években 119 olyan esemény volt az országban, amely egymilliárd dollárnál nagyobb károkat okozott. Ezek együttesen több mint 800 milliárd dolláros anyagi veszteséget eredményeztek - derült ki az amerikai Országos Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) legfrissebb jelentéséből.
Életek vesztek oda
2019-ben 14 ilyen pusztító esemény sújtotta az Egyesült Államokat. Erdőtűz, két trópusi ciklon, három folyóáradás és nyolc súlyos vihar is tombolt tavaly. A természeti csapások együttesen nagyjából 45 milliárd dollárnyi kárt okoztak. A katasztrófák miatt legalább 44 ember vesztette életét.
A globális felmelegedés okozta aszályok, viharok, árvizek és tűzvészek azonban nemcsak Amerikában, hanem világszerte is egyre több embert fenyegetnek. Nem véletlenül lett a "klímavészhelyzet" az év szava az Oxford szótár szerkesztői szerint 2019-ben.
Ahogy már korábban is megírtuk , tavaly márciusban az eddigi legsúlyosabb vihar csapott le Mozambikra, Zimbabwére és Malawira. Az Idai ciklon heves esőzést, súlyos áradásokat és földcsuszamlásokat okozott a három afrikai országban. Az ítéletidőben több mint 1300 ember vesztette életét és több százezren kényszerültek lakhelyük elhagyására. Malária- és kolerajárvány is felütötte fejét.
A Hagibisz névre keresztelt tájfun pedig - amely több mint 6 évtizede a leghevesebbnek bizonyult - októberben csapott le Japánra. Heves esőzések, áradások és földcsuszamlások kísérték, amelyek mintegy 100 ember halálát követelték. Összesen 4,5 millió embert evakuáltak, az anyagi károkat pedig több milliárd dollárra becsülik.