Magyarországon alapvetően nem él olyan állat, amely komoly veszélyt jelenthet az emberekre, például azért, mert a mérge életveszélyes állapotot okozna. Így, hacsak nem vagyunk allergiások, nem kell tartanunk a rovarcsípésektől sem. Ám ettől még nem árt az óvatosság, főleg, ha a termetes méretű lódarazsakról van szó – hívta fel a figyelmet a témát boncolgató cikkében a 24.hu.
Most vannak a legtöbben
A lódarázs-kolóniák egyedszáma nyár végén, ősz elején éri el a csúcsot – 1-1 család akár ezernél is több tagból állhat ekkorra. Így aztán nem csoda, ha ebben az időszakban egyre többször találkozunk lakhelyünk környékén ezekkel a rovarokkal. Ha csak véletlenül „beléjük botlunk”, az még nem ad okot aggodalomra. Bonyolítja a helyzetet azonban, ha a közelünkbe fészkeltek – a fészküket ugyanis bármi áron megvédik.
Mi történhet, ha megcsíp minket?
A darazsak csípése jelentős mennyiségű mérget juttat az áldozat szervezetébe. A méreg egyik összetevője hirtelen vérnyomásesést okoz. Ettől viszont még nem lesz igaz az a tévhit, amely szerint három lódarázscsípés megöl egy embert, hét pedig már egy lovat is. Sok mindentől függ, hogy hány csípés után kerül életveszélyes állapotba valaki, allergia vagy a légutak megduzzadása esetén viszont valóban nagy lehet a baj.
A 24.hu által megkérdezett, a darázsirtásban is jártas Barlangi Gergő kártevőirtó hozzátette, a kisebb termetű fajokéhoz képest egy lódarázs csípése sokkal jobban fáj. A szakember egyébként azt tapasztalta, hogy az előző évekhez képest idén nagyjából háromszor több riasztást kaptak a lódarazsakkal kapcsolatban.
Nem érdemes házilag belefogni kiirtásukba
A szakértő óva intett mindenkit attól, hogy önállóan megpróbálkozzon a padláson vagy a kertben talált lódarázsfészek megsemmisítésével. Először is azért, mert a rovarok már akkor agresszív védekezésbe kezdenek, ha 2-3 méterre vagyunk a fészküktől. Ha pedig mégis sikerül – 4-5 méteres távolságból – a fészek környékére permeteznünk az irtószerből, az csak azokra a darazsakra fog hatni, amelyekkel érintkeznek – a fészekben lévőknek viszont nem esik bántódásuk, csupán felbőszítjük őket.
Ha mindenképpen szeretnénk megszabadulni a lódarazsaktól – mert például egy olyan helyre fészkeltek, amelyet nem tudunk életünk végéig nagy ívben elkerülni –, inkább hívjunk szakembert. Minden már esetben pedig jobb nem zargatni a fészket.