A tudósok szerint is rettentő egészségtelen a munkamánia: olyan betegségek kialakulásának esélyét növeli, mint például a stroke , a szívbetegségek, a szívritmuszavar, a mentális problémák vagy a cukorbetegség . Ezt számos kutatás eredményei is igazolják.
A munkamánia növeli a diabétesz kialakulásának kockázatát a nőknél
Kanadában egy nagyszabású kutatás során több mint hétezer, 35-74 éves ember munkahelyi szokásait és egészségét vizsgálták. Az alanyokat 12 évig követték nyomon, eredményeik elemzése után pedig arra jutottak, hogy azoknál a nőknél, akik heti 45 óránál többet dolgoztak, 63 százalékkal nőtt a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Férfiaknál nem észleltek ilyesmit, és a kutatók sem tudják teljes bizonyossággal megmondani, hogy vajon miért nem.
A munkamánia növeli a szívritmuszavar kockázatát
A skandináv országokban egy 85 ezer főt érintő kutatás során a résztvevő férfiak és nők munkahelyi szokásait vizsgálták. A tudósok rájöttek, hogy akik heti 55 órát dolgoznak, azoknál 1,4 százalékkal nagyobb volt a pitvarfibrilláció kialakulásának esélye, mint akik "csak" heti 35-40 órát foglalkoztak a munkájukkal.
A munkamánia növeli a szívbetegség és stroke kialakulásának esélyét
Más kutatók szintén heti 35, 40 és 55 órát dolgozó férfiak és nők eredményeit vetették össze, és arra jutottak, hogy bizony a szívbetegségek és a stroke kockázatát is jócskán megnöveli a több munka: hét éven belül szívbetegség kialakulására 13 százalékkal, stroke-ra pedig 33 százalékkal nőtt azok esélye, akik heti 55 órát dolgoztak.
A munkamánia bizonyos pszichés problémákra is hajlamossá tehet
Norvég kutatók egy 16 ezer főt érintő kutatás után jutottak az alábbi következtetésre: a munkamániásoknál (a "nem munkamániásokkal" szemben) nagyobb eséllyel alakul ki ADHD , obszesszív-kompulzív zavar, szorongás és depresszió. Azt is hangsúlyozták, hogy egyébként már a mögött is komolyabb érzelmi vagy pszichés probléma állhat, ha valaki vészesen sokat dolgozik - érdemes ennek feltárását és kezelését is szakemberre bízni.