Ezen a héten újabb 185 településen, összesen 67 ezer hektáron folytatja a szúnyogirtást az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF). Mukics Dániel, az OKF helyettes szóvivője közölte: Budapest, Szolnok, Békéscsaba és a Csepel-sziget mellett Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Nógrád, Baranya, Tolna és Jász-Nagykun-Szolnok megyében folytatják a rovarok gyérítését.
A negyedik hete zajló beavatkozás azért is szükséges, mert a nyárias tavasz miatt sok a szúnyog szinte az egész országban. A héten 36 ezer hektáron levegőből, 31 ezer hektáron pedig a földről permetezik majd a szúnyogokat. Ugyanakkor a napokban várható esős, viharos időjárás miatt előfordulhat, hogy a tervezett munka egy részét néhány nappal el kell halasztani - tette hozzá.
A szóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy az OKF honlapján, a katasztrofavedelem.hu oldalon megtalálható, hogy melyik napon melyik településen lesz permetezés. Az önkormányzatok saját költségvetésük terhére önállóan is végezhetnek szúnyoggyérítést - fűzte hozzá a szóvivő.
Terjednek a veszélyes ázsiai szúnyogok
A szúnyogokat vonzza a szén-dioxid, amelynek jelenlétét speciális érzékelőik segítségével már akár ötven méterről is megérzik a levegőben. Csak a nőstény példányok csípnek, szükségük van ugyanis vérre a peték lerakásához, amikor eljön a szaporodás ideje. A hímek csak növényi nedvekkel táplálkoznak, így legfeljebb csupán a hangjukkal zavarják az embereket.
Aggodalomra ad okot az is, hogy az utóbbi néhány évben több ázsiai eredetű szúnyogfajnak is sikerült megvetnie a lábát Magyarországon. Az ázsiai bozótszúnyog mellett a koreai szúnyogoknak is sikerült már áttelelni az országban, és egyre jobban szaporodnak. A hazai fajtákkal ellentétben ezeknek az invazív fajoknak nincsenek természetes ellenségeik, a klímaváltozás miatt pedig a hazai környezet is egyre "otthonosabb" a számukra. A szúnyogok veszélyeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!