Évszázadok óta nem volt ekkora baj Európában

Az idei nyár volt a legmelegebb Európa történetében. A kontinensen minden eddigi rekordot megdöntő hőhullámok jelentkeztek, az évszázadok óta nem tapasztalt szárazság miatt pedig erdőtüzek pusztítottak – közölte az Európai Unió műholdas Föld-megfigyelési programja, a Copernicus.

Az ideinél még soha nem mértek melegebbet június és augusztus között Európában – derült ki a Copernicus klímaváltozást figyelő szolgálatának (C3S) friss jelentéséből. Ekkora  szárazságra pedig szintén évszázadok óta nem volt példa.

klímaváltozás
Már most is nagyon súlyos a helyzet, de ennél lesz még rosszabb is. Fotó: Getty Images

Augusztusban volt a legnagyobb forróság

Az adatok szerint augusztus volt a legmelegebb hónap a kontinensen. A mostani csúcsérték 0,4 Celsius-fokkal haladta meg a korábbi, 2021 augusztusában feljegyzett rekordot. Az idei augusztusi hőmérséklet Európa nagy részén 1,72 Celsius-fokkal volt magasabb az 1991 és 2020 közötti időszak átlagánál. A felszínhez közeli, átlagon felüli levegőhőmérséklet egyébként Európán belül a Földközi-tenger nyugati régiójában, illetve a kontinens keleti részén fordult elő a leggyakrabban.

A globális felmelegedés nemcsak környezeti katasztrófák egész sorát idézi elő világszerte, de a mentális egészségünkre is hatással van.

Világszinten is súlyos a helyzet

Globálisan szintén 2022 augusztusa volt az eddigi legmelegebb hónap. Az átlaghőmérséklet augusztusban 0,3 fokkal volt magasabb a világban, mint az 1991 és 2020 között mért havi átlag. A jelentés azt is kiemelte, hogy az éghajlatváltozás miatt egyre gyakoribb és intenzívebb hőhullámok várhatóak majd. Mindennek pedig az ideihez hasonló aszályok lesznek majd a következményei.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Általában közepesen, főként a déli tájakon erősen felhős idő várható, a Dunántúl északnyugati részein lesz a legtöbb napsütés. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, néhol viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 19 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.