A stroke hátterében az agy egyes részeinek vérellátási zavara áll. Egy rendkívül súlyos, életveszélyes állapotról van szó. Minél később kap kezelést a beteg, annál drasztikusabb agykárosodást szenvedhet el. A késlekedés szó szerint élet-halál kérdése, illetve ha túléli a beteg az agyi érkatasztrófát, agyi funkcióit és felépülését is nagyban meghatározza, hogy mennyi ideig voltak oxigénhiányos állapotban az agysejtjei – derül ki az Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szombati Facebook-bejegyzéséből.
A poszt szerint a stroke a harmadik leggyakoribb halálok ma Magyarországon. Évente több mint 30 ezer esetet jegyeznek fel, ezek közül pedig mintegy 11 ezer a beteg halálával végződik. Rendkívül fontos tehát, hogy a beteg környezete képes legyen felismerni a figyelmeztető tüneteket, illetve azonnal segítséget hívjon baj esetén. A stroke tünetei hirtelen alakulnak ki, és az alábbiakat foglalhatják magukban:
- féloldali zsibbadás, gyengeség, akár bénulás
- szemhéjcsüngés
- lebiggyedt száj
- szabálytalan arcforma
- beszédértési zavar
- a beteg beszédének zavarossá válása
- nyelési nehézség
- zavartság
- memóriazavar
- térbeli tájékozódási zavar
- szédülés, egyensúlyvesztés
- elhomályosuló látás
- látótérkiesés
- kettős látás
- eszméletvesztés
Amennyiben bárkinél felmerül a stroke gyanúja a fenti tünetek alapján, azonnal cselekedni kell! Először kérd meg a beteget három dologra.
- Mosolyogjon!
- Emelje fel mindkét karját!
- Mondjon egy egyszerű mondatot!
Ha ezek bármelyike gondot okoz számára, azonnal hívj mentőt! Semmiképpen ne a háziorvost, az ügyeletet vagy a családtagokat tárcsázd, hanem a 112-es segélyhívót! Ne indulj el autóval magad a kórházba a beteggel, és ne várj arra, hogy elmúljanak a tünetei! A mentésirányítással beszélve mindenképpen mondd el a telefonban, hogy milyen tünetek jelentkeztek a betegnél, hogy a fenti három feladatot mennyiben tudta teljesíteni, valamint hogy pontosan mikor jelentkezett nála a rosszullét.
Borítókép: MTVA/Bizományosi: Róka Dániel