A szokásos like, azaz testszik jel helyett másfajta reakciógombokat teszteltek egy kutatás során a közösségi média felületeken - írja az IFLScience.
"Az elmúlt években a hamis hírek, azaz a fake news terjedése robbanásszerű volt. Ez egyrészt még nagyobb politikai megosztottsághoz vezetett, és nagyban befolyásolja, hogy az emberek miket gondolnak a vakcinákról, a klímaváltozásról vagy a másság elfogadásáról. Próbálnak ez ellen harcolni, például meg lehet jelölni az álinformációt tartalmazó posztokat, de ezeknek kevés hatásuk van" - írja a tanulmány szerzője, Tali Sharot professzor.
Csapatával korábban már megállapították, hogy az emberek hajlamosabbak elhinni és megosztani azokat az információkat, amik már többször szembejöttek velük. Az ismétlés miatt ugyanis hitelesnek hiszik.
A kísérlethez szimuláltak egy közösségi média platformot, ami a többihez hasonlóan alkalmas volt cikkeket megosztani és like-olni. A megosztható tartalmaknak viszont csak a fele volt hiteles. Egyes felhasználók felületén viszont a like és dislike gombok helyett megbízható és nem megbízható gombok voltak.
Az eredmények azt mutatták, hogy az ösztönző szerkezet jól működött, mivel az emberek nagyobb mértékben támaszkodtak a megbízható és nem megbízható gombokra, mint a szokásos like és dislike gombokra. A megbízhatóságot és a hitelességet is egy vonzó cselekedetté tették ugyanis.
Számítógépes analízissel azt is megállapították, hogy ezekkel a gombokkal a felhasználók jobban meggondolták, hogy mit osztanak meg. Az is kiderült, hogy az újfajta platformot használók tudása is pontosabb lett.
"Az olyan gombok, amelyek az információk igazságtartalmát hivatottak alátámasztani, könnyen beépíthetők a már meglévő közösségi média felületekre. Az eredményeink alapján így az álhírek terjedését is vissza lehetne fogni úgy, hogy közben a felhasználói aktivitás sem csökken" - írja Laura Globig, a tanulmány vezető szerzője.