Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) több mint 35 ezer várandós nő bevonásával készült jelentése szerint a Pfizer-BioNTech - és a Moderna-vakcina beadása is biztonságos és ajánlott terhesség idején. A szervezet hozzátette: ennek ellenére további, átfogó kutatásokra van szükség, hogy az eredményeket újabbakkal is alátámaszthassák - írta az AP beszámolójára hivatkozva az nbcnews.com .
A CDC vizsgálatának eredményei - melyeket a New England Journal of Medicine című szaklapban publikálták - arra utalnak, hogy a várandósság és a szülés során potenciálisan felmerülő komplikációk, szövődmények (mint a vetélés vagy a koraszülés) aránya az említett vakcinák valamelyikével beoltott kismamáknál nagyjából ugyanúgy alakult, mint társaiknál, a pandémiát megelőző időszakban.
Zöld utat kapott a Pfizer-BioNTech- és a Moderna-vakcina
Az Amerikai Reproduktív Orvostudományi Társaság több mint egy évig tanulmányozta a rendelkezésre álló adatokat, végül a napokban "hagyta jóvá" a koronavírus elleni oltások alkalmazását a várandós nőknél. Ahogy közleményükben írták, "mindenkinek, beleértve a terhes nőket és a várandósságot tervezőket, ajánlott a védőoltás, mert azok hatékonyak és biztonságosak". Ugyanakkor hozzátették, hogy még nem értékelték például a Johnson & Johnson oltóanyagával kapcsolatos legfrissebb eredményeket.
Ahogy arról korábban írtunk , az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) időközben megvizsgálta a Johnson & Johnson gyógyszeripari vállalat koronavírus-vakcinájával kapcsolatos adatokat, információkat, és arra jutott, hogy "rendkívül ritka esetben" kapcsolat állhat fenn az oltás után jelentett vérrögképződéses esetek és a vakcina között. Ennek ellenére továbbra is ajánlják, mert előnyei felülmúlják a lehetséges mellékhatásokat.
Várandós nőkön nem tesztelték az oltóanyagokat
Bár terhes nőket nem vontak be a védőoltások sürgősségi engedélyezését megelőző harmadik fázisú klinikai vizsgálatokba, az eddigi eredmények azt mutatják, hogy azoknál sem járt negatív egészségügyi hatással a Pfizer-BionTech-, vagy a Moderna-vakcina, akik tudtukon kívül már várandósok voltak, amikor megkapták azt. Ennek ellenére a beoltott kismamák állapotának folyamatos ellenőrzésére, nyomon követésére van szükség, beleértve azok vizsgálatát is, akik terhességük korai szakaszában kaptak védőoltást - hangsúlyozta a CDC.
Ezekre az eredményekre azért is volt nagy szükség, mert megkönnyíthetik a döntést azok számára, akik megfelelő információ hiányában már egy ideje mérlegelik, hogy várandósan beadassák-e maguknak az említett vakcinák valamelyikét. A jelenlegi ismeretek és tapasztalatok alapján a koronavírussal megfertőződött terhes nőknél nagyobb a kockázata a szövődmények és komplikációk kialakulásának, beleértve az intenzív terápiás kórházi kezelés , a koraszülés és az elhalálozás esélyét.
Mi derült még ki?
A CDC jelentésében kitér még csaknem 4 ezer várandós nőnél fellépő szövődményekre is (ők egy amerikai oltásbiztonsági nyilvántartásban szerepelnek). A statisztika szerint legtöbbjüket a harmadik trimeszterben oltották. Többségük fájlalta az oltás helyét, de súlyosabb reakciók ritkán fordultak elő náluk. A nyilvántartásban szereplő várandós nők körülbelül 13 százaléka esett át vetélésen. Kevesebb mint egy százalékuk halott gyermeknek adott életet, 9 százalékuk gyermeke koraszülöttként jött a világra, 2 százalékuk pedig arról számolt be, hogy kisbabája valamilyen születési rendellenességgel érkezett. Ezek az arányok nagyjából ugyanazon a tartományon belül mozognak, mint a pandémiát megelőző időszakban - áll a jelentésben.
A CDC vizsgálatához egyébként olyan önkéntesek szolgáltatták az adatokat, akik 2020. december közepe és február vége között kapták meg a Moderna vagy a Pfizer-BioNTech vakcináját, egyúttal vállalták, hogy bekapcsolódnak egy okostelefon-alapú oltási megfigyelő rendszerbe.
Magyarországon március végén indult a várandós nők és szoptató anyák soron kívüli oltása a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcinájával.