Lássuk, melyek azok a hétköznapi dolgok, amelyek negatívan befolyásolhatják a hormonjainkat.
Túlságosan sokat sportolunk
A mozgásnak nagyon jótékony hatásai vannak a hormonrendszerünkre (is, mint ahogy az egész testünkre), hiszen például megemeli a szerotonin szintjén, ugyanakkor a kortizol nevű stresszhormonra is hatással lehet, ez pedig negatívan érintheti például a nők menstruációs ciklusát. A szelídebb, kevesebb "kirobbanó" mozdulattal járó mozgásformák, mint a jóga vagy a pilates kevésbé emelik meg a kortizol szintjét.
Túl sok műanyag van a környezetünkben
Bizonyos műanyagból készült termékekben megtalálható egy olyan vegyi anyag, a biszfenol-A , mely szerepet játszhat többek között bizonyos daganatos betegségek kialakulásában, de a meddőséggel is összefügg. Ez a vegyi anyag gyakori összetevője lehet például a műanyag palackoknak, dobozoknak, ételtartóknak, és hő hatására átkerülhet az ételeinkbe és italainkba. Érdemes mindig BPA-mentes termékeket választani, ha pedig mikróban melegítjük az ételt, tegyük azt át üveg vagy porcelánedénybe.
Túl kevés zsírt fogyasztunk
Az alacsony zsírtartalmú diétákat sokat igen egészségesnek és követendőnek tartják - a túl sok zsiradékról ugyanis számos kutatás bizonyította már, hogy szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában. Ugyanakkor bizonyos mennyiségű zsír elengedhetetlen a szervezetünk megfelelő működéséhez, különösen az egészséges zsírsavak (így pl. az omega-3) szükségesek ahhoz, hogy a krónikus gyulladásokat csökkentsük, és a hormonrendszerünket is egyensúlyban tartsuk. A túl alacsony zsírtartalmú étrend hullámzó hangulattal és túl erős menstruációval is együtt járhat.
Állandóan fertőtlenítjük a kezünket
A túl sok kézfertőtlenítő szer, vagy antibakteriális szappan megváltoztathatja a jó és rossz baktériumok arányát a szerveztünkben, ez pedig krónikus gyulladásokkal járhat együtt. Ennek pedig következménye a hormonrendszer egyensúlyának felborulása. A fertőtlenítő hatású termékekben pedig egy triklozán nevű anyag is gyakran megtalálható, ez pedig a pajzsmirigyre lehet kedvezőtlen hatással.
Negatívan gondolkodunk
A stressz , mint már említettük, jelentősen emeli a kortizol nevű hormon szintjét - ez azonban nemcsak arra a stresszre igaz, ami külső események miatt alakul ki a szervezetünkben, hanem arra is, amit mi okozunk saját magunknak. A negatív gondolatok és érzések, mint a bűntudat, az önmagunkkal való elégedetlenség, az aggodalmaskodás is növelik a stressz mértékét, ezzel együtt pedig a kortizol szintjét.