A normál emberi testhőmérséklet átlagosan 36-37 Celsius-fok körüli. Ha azonban ez az érték tartósan 35 fok alá süllyed, akkor már a test túlzott lehűléséről vagy kihűlésről beszélhetünk, a 32 fokot elérve pedig az érintett már életveszélyes állapotba kerülhet. Ha tehát átfagyott személyre bukkansz a hideg utcákon, jól jöhetnek azok az elsősegélynyújtási tanácsok, amelyeket a napokban osztott meg Facebook-oldalán a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
Így segíthetsz
A kihűlés minden esetben azonnali kórházi ellátást igényel, ezért a legfontosabb lépés, hogy mielőbb hívd ki a mentőket. Amíg azonban a segítség megérkezik, az NNGYK az alábbiakat javasolja:
- ha van rá lehetőség, vidd az beteget egy védett, meleg helyre;
- távolítsd el róla a nedves ruhákat, valamint vedd le az ékszereit is;
- takard be az átfagyott személyt – a legjobb, ha van kéznél izolációs fólia, de egy vastag paplan is megteszi.
Lényeges tehát, hogy megpróbáld megakadályozni a testhőmérsékletének további csökkenését. Emellett a magánál lévő beteggel itathatsz némi meleg, alkoholmentes italt (kortyonként!), valamint adhatsz neki valamilyen magas cukortartalmú ételt, például csokoládét vagy szőlőcukrot is. Mindenképpen maradj vele, amíg meg nem érkeznek a mentők. Beszélj hozzá, próbáld meg ébren tartani.
Eszméletlen beteg esetén biztosítanod kell a szabad légutakat. Ha pedig már nincs pulzusa, légzése az érintettnek, azonnal kezdd el az újraélesztést!
Tilos a dörzsölgetés és az alkohol!
A szakértők azt is kiemelték, hogy a kihűlt, átfagyott személy dörzsölgetése, meleg kályha vagy radiátor mellé fektetése, melegvizes-palackkal történő melegítése vagy forró vízbe ültetése nem ajánlott.
Ezekben az esetekben a hirtelen felmelegedő testrészekben fokozott vérkeringés indul meg, amely a vér egyenlőtlen eloszlását, ezáltal sokkot okozhat.”
Fontos megjegyezni továbbá, hogy egy igen elterjedt tévhit ellenére – amely szerint az alkohol felmelegít – nem szabad szeszes italt itatni a kihűlt személlyel. Az alkoholfogyasztás ugyanis kitágítja az ereket, ennek következtében pedig nő a hőleadás, vele együtt pedig a végzetes kihűlés kockázata is.