A fény hatására azonnal működésbe lép a baktériumok védekező mechanizmusa, és sokszorozódni kezdenek – ami sajnos különösen igaz a lisztériára. A kutatók szerint a további vizsgálatok új módszerekhez vezethetnek az élelmiszeriparban a baktériumok elleni védekezésben.
A lisztériafertőzés az élelmiszeripari termékek szaga vagy állaga alapján nem ismerhető fel, kizárólag laboratóriumi vizsgálattal lehet kimutatni a baktériumot, ami magas lázat , erős fejfájást és hányingert okoz. Ráadásul előfordulhat, hogy a betegség első tünetei akár két hónappal az után jelentkeznek, hogy a fertőzött személy fogyasztott a kórt okozó ételből.
Az angol Joseph Lister után elnevezett baktérium gyakori a természetben és időnként megfertőzi az élelmiszereket. Azért is veszélyes, mert képes megmaradni a hűtőszekrényben tárolt ételekben és megfertőzheti a frizsider egész tartalmát.
Christopher Anderson orvostanhallgató kifejlesztett egy új eljárást, ami hatékonynak bizonyulhat a lisztéria elleni védekezésben. Amíg azonban az ifjú tudós módszerét sikerül tökéletesre fejleszteni, addig is érdemes az élelmiszereket minél kevesebb fénynek kitenni, hogy megelőzzük a betegség kialakulását.
Forrás: Doctor tipster