„A déligyümölcs-rajongók két csoportra oszthatók: vannak, akik a gyümölcshúshoz tapadó fehér szálakkal együtt eszik meg a mandarint vagy a narancsot, és olyanok is, akik gondosan leszedegetik a fehér részt, és teljesen csupaszon fogyasztják el kedvenc gyümölcsüket” – olvasható az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer Facebook-posztjában. Nézzük, mi is ez a fehér réteg és vajon megehetjük-e.
A rejtélyes mezokarpium
A német ÖkoTest cikkére hivatkozva azt írták, az úgynevezett mezokarpium, azaz a hús és a héj közötti rész nemcsak ehető, hanem tulajdonképpen nagyon egészséges is. Ezért a szakértők jó szívvel ajánlják az elfogyasztását.
A termésfal középső rétege különféle vitaminokat és egyéb értékes növényi tápanyagokat – egyebek mellett például antioxidáns hatású flavonoidokat – tartalmaz. Mindez hozzájárulhat az immunrendszer, a szív és az érrendszer egészséges működéséhez.
Ezek a fehér szálak emellett oldhatatlan rostokból állnak, amelyek hosszabb ideig maradnak az emésztőrendszerben. Így gondoskodnak arról, hogy ne éhezzünk meg rövid időn belül újra. „Ha tehát jót akarunk tenni az egészségünkkel, bátran fogyasszuk el ezeknek a gyümölcsöknek a fehér részét is” – írta a Rizikometer.
Erre azonban jobb odafigyelni
Fontos tudni ugyanakkor, hogy a déligyümölcsök héja nem fogyasztható, ráadásul a külsejükön lévő növényvédőszer-maradványokat a hámozás közben könnyen átvihetjük a kezünkkel a gyümölcs húsára. A hámozás előtt tehát érdemes meleg vízzel megmosni a narancsokat és mandarinokat, majd a művelet végén egy alapos kézmosást is ajánlott beiktatni.
„Nemcsak azt fontos tudnunk, hogy mit tehetünk a komposztba, hanem azt is, mit nem” – hívta fel a figyelmet közösségi oldalán a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Mutatjuk, milyen szabályokat kell betartanod a komposztálásnál.