A dél-kínai Kantonban található Szun Jat-szen Egyetem kutatói a dengue-láz és a zika vírus terjedéséért is felelős ázsiai tigrisszúnyogon végeztek négy éven át tartó tanulmányt.
Sterilizálták a hímeket
A hím egyedeket mikroinjektálás és sugárkezelés útján sterilizálták, majd szabadon engedték őket, hogy párosodhassanak a nőstényekkel. A hímeket a Wolbachia baktérium egy törzsével is megfertőzték, így a párosodás hatására a nőstények is sterillé váltak. A módszer nyílt terepen történő tesztelése alatt a szúnyogpopuláció nagy mértékű visszaesését figyelték meg, a vadon élő egyedek száma évi 83-94 százalékkal csökkent. A sikeres próba azt bizonyította, hogy a módszer hatásos, és lehetőséget ad a szúnyogok által terjesztett betegségektől mentes, védett övezetek kialakítására - véli Hszi Csi-jong, a kutatás vezetője.
Veszélyes szúnyogok Magyarországon is
Baja mellett 2014-ben, a déli-délnyugati határ mentén pedig 2015-ben - a nagyobb kamionforgalmú utak mentén - azonosítottak ázsiai tigrisszúnyogot . Magyarországon nyáron is lehet "behurcolt" példányokkal találkozni, ezek azonban még nem képeznek stabil populációkat, azaz nagy valószínűséggel nem élik túl a hideg teleket.
A tigrisszúnyogot hazánkban viszonylag könnyen el lehet különíteni a többi csípőszúnyogtól, ugyanis ez a faj nagyon kontrasztos színezetű: fekete alapon fehér vagy ezüst pikkelyekből álló foltok, csíkok szegélyezik a testét, lábait. Más ennyire kontrasztosan fekete-fehér szúnyog nem él Magyarországon. A mintegy 5 milliméter hosszúságú imágók fő megkülönböztető jegye, hogy egyetlen fehér csík fut végig a tor háti oldalán.