Tigrisszúnyogok: mekkora a veszély?

Egyelőre nem alakult ki stabil populációja az ázsiai tigrisszúnyognak Magyarországon - mondta Soltész Zoltán, a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpontjának kutatója.

Az elmúlt években három új invazív szúnyogfaj jelent meg Magyarországon, ezek egyike az ázsiai tigrisszúnyog. Baja mellett 2014-ben, a déli-délnyugati határ mentén pedig 2015-ben - a nagyobb kamionforgalmú utak mentén - azonosítottak ázsiai tigrisszúnyogot. A három faj közül a tigrisszúnyog terjeszti a legtöbb kórokozót, de ahhoz, hogy veszélyes betegségekkel fertőzzön, előbb egy stabil populációra lenne szükség. Jelenleg azonban folyamatos újratelepülésről van szó, ezért csak az adott év kései szakaszában bukkan fel a veszélyes vérszívó - ismertette a kutató.

szúnyog, ázsiai tigrisszúnyog, vészívó, veszélyes kórokozók, fertőző betegségek
A veszélyes vérszívó leglább 22 féle betegséget terjeszt. Fotó: 123rf

Nagy veszélyt jelent

Az ázsiai tigrisszúnyog aktívan csípi az embert, a házi- és vadállatokat, a kétéltűeket, a hüllőket és a madarakat is. Legalább 22-féle kórokozót terjeszthet. A témáról itt olvashat bővebben!

Olaszországban és Horvátországban már stabil populációja van a tigrisszúnyognak, valószínűleg onnan érkeznek ide is ezek az állatok, amelyek a már említett időszakban szaporodni is képesek. A körülbelül fél centiméter hosszúságú állat abban különbözik a hazai szúnyogoktól, hogy teljesen fekete, de a testét különböző pontokon világos pikkelyek, csíkok díszítik. Más ennyire kontrasztosan fekete-fehér szúnyog nem él Magyarországon. A Magyarországon megtalálható fajok a nyugat-nílusi vírust, bőr- és szívférgességet, illetve usutuvírust terjeszthetnek.

A védekezés módjai között mechanikai, kémiai és biológiai módszereket is megtalálhatók, emellett pedig érdemes rendszeresen ellenőrizni azokat a házkörüli helyeket, ahol megrekedhet a csapadék, mert abban a szúnyogok - már igen csekély mennyiségű víz esetén is - képesek szaporodni.

A tigrisszúnyogot Európában először Albániában mutatták ki 1979-ben, mára pedig szinte az egész kontinensen megtalálható. A hazai tigrisszúnyog-populáció feltérképezésében az MTA Ökológiai Kutatóközpontja a lakosság segítségét várja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra