Geológus: természetes eredetűek lehettek a Békés megyei földrengések

Augusztus második felében mintegy száz alkalommal regisztráltak kisebb-nagyobb földrengéseket a Békés megyei Szarvas, Kondoros, Mezőberény és Gyomaendrőd közelében. A különös eseménysorozat felveti a gyanút, hogy talán emberi tevékenység áll a hátterében, ám a szakértő szerint életszerű lehet azt feltételezni, hogy a rengések természetes eredetűek voltak.

Elsőként augusztus 19-én reggel 8 óra 43 perckor mért 1,4-es magnitúdójú földrengést a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma, amelynek epicentruma Csabacsűd és Örménykút között volt. Ezt fél órával később ugyanott már két 4,1-es erősségű rengés követte, majd a következő napokban több tucat újabb eseményt regisztráltak a környéken. Az utolsó, 1,9-es erősségű rengés augusztus 25-én kora délután történt Örménykúttól északnyugatra.

Mint arról beszámoltunk, Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Karának dékánja a Portfólió oldalán megjelent véleménycikkében arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon egyáltalán nem jellemző, hogy ennyire kis helyen és rövid idő alatt ilyen sok rengést jegyezzenek fel. Az is különös, hogy a rengések kis mélységben, 6-8-10, illetve 20 kilométer közötti mélységben pattantak ki. Aszódi szerint fennáll a lehetősége, hogy a földrengéseket emberi tevékenység által indukálta. Potenciális forrásként két környékbeli emberi munkálatot említett:

  • a hazai szénhidrogén-kitermelés fokozására irányuló Corvinus projektet, amely során a rengés epicentrumaitól nem messze végeznek kutatásokat, akár a mélységi rétegek repesztésével;
  • illetve azt, hogy több geotermikusenergia-projekt létesült vagy van éppen tervben a térségben. Mezőberényben például egy évtizeddel ezelőtt valósítottak meg geotermikuserőmű-projektet, amely olyan technológián alapul, amely a világ más pontjain bizonyítottan hozzájárult földrengések kiváltásához.

Harangi Szabolcs geológus, az ELTE Természettudományi Kar Földrajz- és Földtudományi Intézetének igazgatója az InfoRádiónak nyilatkozva elmondta, kőolaj-kitermelés és geotermikus fúrások esetén valóban használnak olyan, kőzetrepesztésen alapuló technológiát, amely akár nagyobb magnitúdójú földrengést, földrengésrajt képes indukálni. Ehhez azonban nélkülözhetetlen, hogy a feszültség áthatódjon valamilyen olyan gyengeségi zónán, amelyben az elmozdulás megtörténhet, ezáltal szeizmikus energia szabadulhat fel. Hozzátette, ha a rengés egy olyan területen történik, ahol a törésvonalak ennek lehetőségére nem utalnak, vagy a múltban nem fordult még elő tektonikai esemény, akkor erős lehet a gyanú, hogy emberi aktivitás eredménye.

A legfrissebb hazai szeizmotektonikai térkép alapján azonban a Békés megyei rengések összefüggésbe hozhatók ott futó aktív vagy potenciális törésvonalakkal. „Tehát életszerű azt gondolni, hogy ezek természetesek is lehettek” – húzta alá a geológus.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

A felhőzet jelentősen csökken, egyre többfelé naposra fordul az idő. Egy-egy hózápor még nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben főleg a Győr-Szeged sávban többfelé lesz erős, helyenként viharos, majd a délután folyamán fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra