A tölgy-csipkéspoloska (Corythuca arcuata) egy invazív faj. Európában az ezredfordulón jelent meg, 2013 óta pedig itthon is lehet vele találkozni. Mostanra az egész országban elterjedt, amiben egyrészt szerepet játszik, hogy nincsenek igazán természetes ellenségei, továbbá a felmelegedés nyomán egyre könnyen át tud telelni – foglalta össze a HelloVidéknek nyilatkozva Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője.
A faj elsősorban az erdészetekben képes jelentős károkozásra. Fő táplálékát a tölgyfélék levelének nedve jelenti. A kocsányos, kocsánytalan és csertölgyet egyaránt megtámadja, de más fafajok is megfelelnek számára, beleértve a hársfát, juhart, akár egyes gyümölcsfákat. A nedvüket szívva tönkreteszi a levelek fotoszintetizáló és párologtató képességét. Szélsőséges esetben egy-egy fa a levelei jelentős részét elveszítheti így.
Ráadásul nem csupán természetes ellensége nincs Európában, de egyelőre irtani sem igazán lehet a csipkéspoloskát, mert nincs ellene hatékony és környezetbarát kémiai irtószer. Eközben a kártevő több millió hektárnyi erdőt veszélyeztet a kontinensen, de kertekben, parkokban és házakban is megjelenik – bárhol, ahol tölgyfa áll. Sőt, ha védekezni kényszerül, meg is tudja csípni az embert. A HelloVidék cikke szerint a csípés alapvetően nem veszélyes, de érzékeny bőr esetén kellemetlen, gyulladt bőrpír keletkezhet a környékén.