A vámhatóság az akció során csaknem 200 ezer járművet és 400 ezer személyt ellenőrzött - közölte Bakai Kristóf Péter, a NAV vámszakmai szakfőigazgatója. Az Országos Rendőr-főkapitánysággal, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettel (OGYÉI), valamit a Hamisítás Elleni Nemzeti Testülettel (HENT) együttműködve lefoglalták, illetve visszatartották a hamis, nem megfelelő minőségű termékeket. Pomázi Gyula, a HENT elnökhelyettese hangsúlyozta, a nem ellenőrzött forrásból származó gyógyszerek és járvány elleni védekezést szolgáló eszközök nagy veszélyt jelentenek az emberek egészségére, ezen felül megkárosítják mind a legális gyártókat, mind általában véve a hazai gazdaságot.
A nemzetközi STOP akciót a koronavírus-járvány miatt fellendülő illegális gyógyszer- és orvostechnikaieszköz-kereskedelem visszaszorítása érdekében indította a Vám Világszervezet (VVSZ). Mellette több nemzetközi szervezet és a magánszektor érintett szereplői is részt vettek az ellenőrzésekben. Nemzetközi szinten csaknem 1700 rajtaütés történt, ezek során több mint 300 millió egység illegális forrásból származó, esetenként lejárt szavatosságú gyógyszert, 47 millió darab hamisított orvosi felszerelést - maszkokat, kesztyűket, koronavírus-tesztkészleteket, hőmérőket és védőruhákat -, valamint körülbelül 2,8 millió liter ellenőrizetlen forrásból származó kézfertőtlenítő gélt foglaltak le.
Emberéleteket veszélyeztetnek a hamis gyógyszerek
A magyarországi akció során átvizsgáltak több mint 100 ezer személyautót, 60 ezernél több teherautót és ezernél több kisbuszt, mintegy ezer vízijárművet, és csaknem hatezer vasúti szerelvényt. Bakai Kristóf Péter hozzátette, hogy csempészett cigarettát és kábítószert is találtak, amit lefoglaltak. Az akció közvetlen célja a fogyasztók és a legális gazdasági szereplők védelme, közvetett célja pedig a szervezett bűnözői körök finanszírozásának megakadályozása volt.
Pomázi Gyula kitért rá, a HENT sok hamis terméket talál a gyógyszerek, az élelmiszerek, illetve a használati tárgyak között is, ezért különösen fontosnak tartják azokat az akciókat, amelyek alkalmasak a hamisítás elleni fellépésre. Hozzátette, egy, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), valamint az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) által készített kutatás szerint 2014 és 2016 között több százezer ember halálát és 4 milliárd euró anyagi kárt okozott a gyógyszerhamisítás világszerte.
A koronavírus-járvány új helyzetet teremtett. Olyan problémákat is a felszínre hozott, amelyek hatásai korábban nem befolyásolták a mindennapi életet - mutatott rá Szentiványi Mátyás, az OGYÉI főigazgatója. Mint mondta, megmutatkozott, hogy az egészségügyi termékek piaca mennyire kitett az Európán kívüli beszállítóknak. A járvány miatt olyan termékek váltak hiánycikké, amelyek korábban olcsón és nagy mennyiségben álltak rendelkezésre, és a hiány miatt megjelentek a hamisított vagy rossz minőségű termékek.