Egy új tanulmány szerint a paradicsomos ketchup hamarosan sokkal ritkább árucikk lehet, mivel az éghajlatváltozás azzal fenyeget, hogy a gyümölcs globális termése a felére csökken ebben az évszázadban. A melegebb hőmérséklet felgyorsítja a növények növekedési sebességét, ami rövidebb gyümölcsfejlődési időt eredményez, és ezáltal csökkenti a terméshozamot.
A dániai Aarhusi Egyetem által vezetett kutatócsoport most egy matematikai modellt hozott létre annak megállapítására, hogy a különböző éghajlatváltozási forgatókönyvek hogyan befolyásolnák a termelést. A kutatás szerint 2050-re körülbelül hat százalékos visszaesés várható a paradicsomtermesztésben. 2050 és 2100 között pedig éles különbségek vannak az alkalmazott klímamodelltől függően.
A legrosszabb forgatókönyv szerint a paradicsomtermelő régiókban 2040 és 2069 között mintegy 2,6 Celsius-fokos, 2070-2099 között pedig 5 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés következne be az 1980 és 2009 közötti alapidőszakhoz képest. E feltételek mellett a számítógépes modell előrejelzése szerint a 11 legnagyobb termesztő globális feldolgozott paradicsomtermése a jelenlegi évi 14 millió tonnáról kevesebb mint hét millió tonnára csökkenne.