Döntött a kormány, marad az árstop hét terméken, amelyet a kereskedők nem adhatnak drágábban a tavaly október 15-i árnál. A probléma az, hogy a kereskedők ezeket sokkal drágábban tudják csak beszerezni, mint eladni. Másrészt az árstop kannibalizálja a többi terméket, mivel az emberek kevésbé vásárolnak másból. Így folyamatosan torzul a súlyuk a kiskereskedelemben, újabb veszteségeket okozva a kereskedőknek, amit hónapról hónapra görgetnek maguk előtt – derült ki a Népszava cikkéből.
Vámos György az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint a beszerzési árak – az élelmiszeripar átadási árai – a fogyasztói áraknál is gyorsabban emelkednek. E téren a drágulási ütem júliusban 40 százalék felett járt, miközben a bolti ár augusztusban lépte át a 30 százalékos növekedési küszöböt. Márpedig a kereskedelmi cégek legnagyobb költsége a beszerzés, erre rakódik rá az árstopból fakadó veszteség, majd most a rezsiárak drasztikus drágulása – magyarázta.
Az élelmiszerárstoppal azonban nem csak ez a probléma, hanem az, hogy hiány alakulhat, illetve helyenként már ki is alakult az árstopos termékekből. Annak ellenére, hogy több üzlet is limitálta az árstopos termékekből vásárolható mennyiséget. Például számos Balaton-környéki diszkontban sem lehetett cukrot kapni, újabban pedig a 2,8 százalékos UHT-tej hiányára panaszkodnak a vásárlók.
Felgyorsulhatnak az üzletbezárások
Visszatérő kritika, hogy az élelmiszerárstop infláció-visszafogó hatása legalábbis megkérdőjelezhető, hiszen a kereskedők a hatósági áras termékeken elszenvedett veszteségeiket visszahozhatják más termékeik árában.
Vámos György ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta: a vásárlók árérzékenysége miatt ezt nem lehet automatikusan megtenni. Vannak üzletek, amelyek megpróbálnak máshol emelni, de a vásárlók ma már mindennek megnézik az árát, az élelmiszer fogyasztás pedig – mennyiségét tekintve – csökken. A fogyasztói árakat a beszerzési árak és a rezsiköltségek növekedése miatt is emelni kellene, de mindezzel az árstop veszteségeivel együtt is óvatosan kell bánni – mondta.
Vámos György szerint a fenti problémák miatt valószínűleg felgyorsulnak az üzletbezárások. A kisboltok mozgástere a legkisebb, hiszen ők eleve drágábban tudják kínálni termékeiket, mert teljesen másként működnek, mint a nagy áruházak. Úgy vélte, a cukorellátási problémák jelenleg is vannak, és egy időben az étolajjal kapcsolatban is voltak fennakadások. Sőt, ilyen eseti hiányok a jövőben is lesznek ezeknél és más árstopos termékeknél is – jelezte.