Télen a csúszós, jeges útszakaszoknak köszönhetően jelentősen megnő a bokaficammal orvoshoz fordulók száma. A probléma azonban távolról sem szezonális: nyári kirándulások is gyakran végződhetnek - vagy éppen félbeszakadhatnak - egy kificamodott boka miatt, amihez elég egy óvatlan, rossz lépés. Mit kell tudni a bokaficamról, hogyan kezeljük és milyen veszélyei lehetnek?
Mi a bokaficam?
Ficamról akkor beszélünk, ha az ízületi porcfelszínek (vápa és a fej) elmozdulnak egymástól. Megkülönböztethetünk részleges, illetve teljes ficamot is. Utóbbi esetén a vápa és a fej teljesen eltávolodik egymástól, míg a részleges ficamnál az ízületi felszínek távolodnak el, de a fej még az ízületen belül marad. Mivel a lábunkat használjuk a leggyakrabban, a ficam is a bokában, illetve a térdben alakul ki az esetek nagyobb részében, de ugyanúgy kificamodhat például a vállunk vagy a lábunk is.
A bokaficam kezelése
Ilyenkor a sérült ízület környéke fájdalmassá válik, gyorsan bedagad és mozgása is leszűkül. Fontos, hogy ficam esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz: sokszor próbálják laikusok is ellátni a sérülést, emiatt azonban az ízületi vápa vagy fej is eltörhet, elszakadhat a szalag, vagy akár ideg- és érkárosodás is kialakulhat. Inkább helyezzük nyugalomba a sérült testrészt, illetve hűtsük, míg a hozzáértő orvos elé nem kerülünk vele. Enyhébb ficamot pólyával rögzítenek, de súlyosabb esetben - például szalagszakadáskor - a sérült végtagot gipsszel kell rögzíteni, illetve operációra is szükség lehet.
A felépülés ideje a sérülés komolyságának függvényében egy-két héttől akár több hónapig is eltarthat. Fontos, hogy ez idő alatt kíméljük meg a testrészt és kerüljük az olyan mozdulatokat, ami terhelésnek tenné ki.