Hogyan kezeljük a bokaficamot?

A jeges járdaszakaszokon még óvatosan lépkedve is könnyen kificamodhat a bokánk. Fontos, hogy a ficamot ne próbáljuk meg magunk helyretenni, forduljunk vele orvoshoz!

Télen a csúszós, jeges útszakaszoknak köszönhetően jelentősen megnő a bokaficammal orvoshoz fordulók száma. A probléma azonban távolról sem szezonális: nyári kirándulások is gyakran végződhetnek - vagy éppen félbeszakadhatnak - egy kificamodott boka miatt, amihez elég egy óvatlan, rossz lépés. Mit kell tudni a bokaficamról, hogyan kezeljük és milyen veszélyei lehetnek?

Az ízületeket az ízületi tok és az ízületi szalagok erősítik. Baleset következtében a tok és a szalagok is sérülhetnek, ennek következményeként alakul ki a ficam. Fajtáiról, veszélyeiről és kezeléséről az alábbi cikkünkben írtunk!

Mi a bokaficam?

Ficamról akkor beszélünk, ha az ízületi porcfelszínek (vápa és a fej) elmozdulnak egymástól. Megkülönböztethetünk részleges, illetve teljes ficamot is. Utóbbi esetén a vápa és a fej teljesen eltávolodik egymástól, míg a részleges ficamnál az ízületi felszínek távolodnak el, de a fej még az ízületen belül marad. Mivel a lábunkat használjuk a leggyakrabban, a ficam is a bokában, illetve a térdben alakul ki az esetek nagyobb részében, de ugyanúgy kificamodhat például a vállunk vagy a lábunk is.

Elég egy óvatlan mozdulat a boka kificamodásához
Elég egy óvatlan mozdulat a boka kificamodásához

A bokaficam kezelése

Ilyenkor a sérült ízület környéke fájdalmassá válik, gyorsan bedagad és mozgása is leszűkül. Fontos, hogy ficam esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz: sokszor próbálják laikusok is ellátni a sérülést, emiatt azonban az ízületi vápa vagy fej is eltörhet, elszakadhat a szalag, vagy akár ideg- és érkárosodás is kialakulhat. Inkább helyezzük nyugalomba a sérült testrészt, illetve hűtsük, míg a hozzáértő orvos elé nem kerülünk vele. Enyhébb ficamot pólyával rögzítenek, de súlyosabb esetben - például szalagszakadáskor - a sérült végtagot gipsszel kell rögzíteni, illetve operációra is szükség lehet.

A felépülés ideje a sérülés komolyságának függvényében egy-két héttől akár több hónapig is eltarthat. Fontos, hogy ez idő alatt kíméljük meg a testrészt és kerüljük az olyan mozdulatokat, ami terhelésnek tenné ki.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +19 °C
Minimum: +12 °C

Nyugaton nagyrészt zárt, keleten szakadozottabb lehet a felhőzet, sőt ott derült tájak is valószínűek. Eső, zápor, néhol esetleg zivatar továbbra is előfordul a Dunántúlon és a Duna mentén, keletebbre nem lesz csapadék. Éjfél után az északias szelet egyre nagyobb területen kísérik élénk, erős lökések, sőt egy-egy viharos széllökés is előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 8 és 13 fok között alakul. Ma a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg a leginkább az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Borsod-Abaúj-Zemplén
Legrosszabbul:
Zala
Kezdjük újra