Az utolsó vacsora
Összesen 1733 tengeri madár tetemét vizsgálták meg a kutatók, és minden harmadik állat gyomrában műanyaghulladékot találtak. A tanulmány szerint egyetlen műanyagszemét lenyelése 20 százalékkal, kilenc darabé 50 százalékkal növeli egy tengeri madár halálozási kockázatát. 93 műanyagtöredék elfogyasztása pedig az állat biztos halálát okozza.
Bár az állatok által lenyelt tengeri hulladékok túlnyomó többségét a kemény műanyagok teszik ki, a szakértők sokkal veszélyesebbnek tartják a lágy műanyagokat. A vizsgált madarak gyomortartalmának mindössze 5 százaléka volt ez a szemétfajta, a halálesetek több mint 40 százalékát mégis a léggömbdarabok és hasonló lágy műanyagok okozták - közölte Lauren Roman, a kutatás vezetője.
A léggömb a legveszélyesebb
"Az általunk tanulmányozott madarak esetében a gyomor-bél traktus elzáródása volt a vezető halálok, ezt követték az elzáródások okozta fertőzések vagy egyéb komplikációk" - ismertette a szakember. "Úgy tűnik, hogy míg a kemény műanyagdarabok gyorsan keresztülhaladnak a bélrendszeren, addig a lágyak felhalmozódnak és halálos kimenetelű elzáródásokat okoznak" - magyarázta Roman.
A kutatások szerint több mint hatmillió tonna szemét kerül az élővizekbe egy év alatt. Az óceánokban és tengerekben lévő hulladék 80 százaléka műanyag , amely évente egymillió tengeri madár és több mint százezer tengeri emlős életét követeli. Fontos tehát hangsúlyozni, hogy bár a léggömbdarabok és más lágy műanyagok valóban veszélyesebbek kemény társaiknál, a műanyag minden fajtája nagy fenyegetést jelent a tengeri élővilágra.