Ahogy a HáziPatika.com is megírta , egy közelmúltban megjelent tanulmány szerint az emberek fejenként átlagosan 50 ezer műanyagrészecskét juttatnak a szervezetükbe a szennyezett ételekkel és italokkal. A mikroműanyag megemésztésének egészségre gyakorolt hatását akkor még nem tudták megbecsülni a kutatók, de azt mondták, vélhetően mérgező anyagok oldódhatnak ki a műanyagdarabkákból.
Nem szívódik fel
Azóta azonban elkészült a témával kapcsolatban az első vizsgálat. A WHO arra a következtetésre jutott, hogy a nagyobb szemcsék, valamint a kisebbek többsége is felszívódás nélkül halad át az emberi szervezeten. Hozzátették azonban, hogy az eredmények kevés információn alapulnak, ezért szükség van átfogóbb kutatásra. A kicsi kategóriába sorolt, 5 milliméteresnél kisebb műanyag mikroszemcsék megtalálhatók a folyókban , tavakban, az ivóvízhálózatban és a palackozott vizekben.
"Lehet, hogy egyszerűen a szűrő méretén múlik, hogy egy vízminta literenként ezer, egy másik viszont csupán egy műanyag mikroszemcsét tartalmaz" - magyarázta Bruce Gordon, a WHO kutatója. Ennek ellenére kijelentette, hogy az eddigi kutatások az emberi egészség szempontjából igen megnyugtatóak. A megfelelő szennyvíztisztítás - amely eltávolítja az ürüléket és a vegyi anyagokat - vélhetően a mikroműanyagok 90 százalékát is kiszűri.
A szervezet ajánlása ezért nem is tartalmazza, hogy az ivóvízben rendszeresen ellenőrizni kell a mikroműanyagok mennyiségét. Ehelyett a szolgáltatók és a szabályhozók vizsgálják az ismert kockázatokat. "Kétmilliárdan isznak fekáliával szennyezett vizet, ami évente egymillió ember halálát okozza. Erre kell figyelni" - hangsúlyozta Gordon. A WHO mindazonáltal súlyos gondnak tartja a műanyagszennyezést, ezért ahol csak lehet, a műanyagtermékek használatának csökkentését, valamint az újrahasznosítási programok tökéletesítését ajánlja.