A Heimlich-manőver gyakran alkalmazott módszer, amikor valakinek egy falat vagy más egyéb tárgy elzárja a légútjait. Ilyenkor az elsősegélynyújtó hátulról átöleli a fuldoklót, majd a szegycsont alatt befelé és felfelé húzza ökölbe szorított kezét. Az így keletkező nyomás általában képes megszüntetni az elzáródást, szabaddá téve a légzést.
A londoni Royal Brompton kórház kutatói leteszteltek két új fogást arra az esetre, ha a fuldokló egyedül van, és nincs, aki segítsen neki. A tanulmányt szerző dr. Nick Hopkinson szerint a fulladás okozta halálesetek megelőzhetőek lennének, ezért minél szélesebb körben szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy mi a teendő ilyenkor.
A szakemberek vizsgálatokkal mérték fel, mennyire hatékony a két friss technika. A tesztek azt mutatták, hogy az így létrehozott nyomás ugyanolyan mértékű, mintha valaki más hajtotta volna végre a Heimlich-féle műfogást.
Lássuk, hogyan segíthetünk magunkon a bajban!
Egy szék használatával:
- 1. lépés: ha félrenyeltünk, és nem kapunk levegőt, keressünk egy támlás széket a Heimlich-manőver végrehajtásához. Optimális esetben lehet az is, amelyiken éppen ülünk.
- 2. lépés: ragadjuk meg erősen két kezünkkel az ülőhely két szélét, közben pedig helyezkedjünk a támla fölé a felhasunkkal.
- 3. lépés: karunk segítségével húzzuk magunkat a támlára, hogy a megfelelő erőhatás segítségével megszüntethessük az elzáródást. Fontos, hogy ne a támla sarkát célozzuk, azzal ugyanis könnyen sérülést idézhetünk elő!
Saját kezünkkel:
- Helyezzük ökölbe szorított kezünket a szegycsont alatti bemélyedésbe. Másik kezünkkel rántsuk fel és befelé az öklünket egy J alakú mozdulattal.
A leglényegesebb természetesen, hogy igyekezzünk megőrizni a higgadtságunkat, amennyire csak lehetséges. Sokan követik el a hibát, hogy fuldoklás közben a pániktól hajtva kirohannak a társaságból, jellemzően a mosdóba. Ilyenkor ez kifejezetten rossz és veszélyes megoldás. A legjobb, ha emberek között maradunk, ahol tudnak rajtunk segíteni.
Forrás: Daily Mail