Életveszélyesek az ellenőrizetlen szeszek
Ahogy arról korábban a HáziPatika.com beszámolt, újabb két ember vesztette életét kedden a miskolci megyei kórházban a dámóci mérgezések miatt, így négyre emelkedett a halálos áldozatok száma, négy beteget pedig továbbra is kórházban ápolnak. A mérgezést a gyanú szerint ellenőrizetlen összetételű szeszes ital okozta. A rendőrök őrizetbe vettek egy helyi férfit, akitől az áldozatok a mérgező folyadékot vásárolták, majd egy lácacsékei férfit is, akitől a gyanú szerint az ital származik.
A metilalkoholtól a szervezet feladhatja a szolgálatot
Mivel a mérgezéseket feltehetően metilalkoholt tartalmazó pálinka okozta, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Sürgősségi Betegellátó Centrumának vezetőjét is megkérdezték az ügyben. Zacher Gábor elmondta, hogy kis - egy százaléknál is alacsonyabb - mennyiségben előfordulhat metilalkohol az alkoholban, amennyi még nem okoz érdemi toxikus hatást. Káros hatása attól is függ, hogy mennyi alkohollal együtt fogyasztja valaki a metilalkoholt.
A metil- és az etilalkohol között kémiai szerkezetbeli különbség van. Az etilalkoholtól alapvetően "csak" be tud rúgni az ember, de annak is lehet negatív hatása az egész szervezetre. A metilalkohol tünete viszont olyan ittasság lehet, amely nem javul. A metilalkohol a központi idegrendszerre hat, okozhat súlyos vesekárosodást , és a szervezet teljes működése fel tudja mondani miatta a szolgálatot. Olyan tünetről is beszámoltak, mintha "hó esne", de a mérgezés akár súlyos látási problémát, vakságot is okozhat - fejtette ki Zacher Gábor.
A mélyszegénységben élők a legkiszolgáltatottabbak
Rig Lajos, az egyik ellenzéki párt országgyűlési képviselője kedden a témában tartott egyeztetés után azt mondta, Zacher Gábor toxikológus előadásából arra a következtetésre jutott, hogy bárhogy szabályozzák jogilag az újfajta szintetikus drogokat , a büntetési tétel nem tartja vissza a fiatalokat. Mint mondta, elsősorban a mélyszegénységben élő, dolgozó emberek kiszolgáltatottak. Értékelése szerint ez 3,5 millió embert jelent, ezért elsősorban ezt a problémát kell megoldani, és 28 százalékról az uniós szintre, akár 5 százalék alá kell vinni a szegénységben élők arányát.
A politikus elgondolkodtatónak nevezte azt is, hogy a 17-18 éves fiatal fogyasztók közül minden ezerből 300 kórházba kerül, ahol az életéért vívnak harcot az orvosok. Ez össztársadalmi probléma - mondta Rig Lajos, aki a prevencióban nagyobb szerepet adna az egészségfejlesztési irodáknak.