Drasztikus fogyás
Ha rövid időn belül anélkül fogyunk le drasztikusan, hogy életmódot váltottunk volna, esetleg valamilyen ismert betegségünk lenne, ami ezt okozhatja, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni - mondta dr. Richard Wender, az Amerikai Rák Társaság tagja. A gyors és jelentős súlyvesztés hátterében súlyos emésztőrendszeri megbetegedés, de akár rák is állhat.
Vörös, viszkető, hólyagos bőrkiütés
A kifejezetten zavaró tünet leggyakrabban a könyök, térd, hát, fenék, fejbőr tájékán jelenik meg, és ha hosszú ideig nem múlik, akár autoimmun betegségre is utalhat. Autoimmun betegségről akkor beszélünk, amikor az immunrendszer nem ismeri fel a szervezet saját sejtjeit, és védekezni kezd ellenük. A vörös, viszkető, esetleg hólyagos bőrkiütések mind ekcéma, mind cöliákia (lisztérzékenység) esetén megjelenhetnek.
Vizelési szokások megváltozása
Amennyiben folyadékfogyasztási szokásainkon nem változtattunk, mégis azt vesszük észre, hogy napok vagy akár hetek óta jelentősen többet vagy kevesebbet pisilünk a szokásosnál, jelentkezzünk be a háziorvosnál. Cukorbetegségnél, prosztata- vagy húgyhólyagráknál ugyanis ez egy kifejezetten jellemző tünet. Figyeljünk a vizelet színére is! A rózsaszínes, pirosas árnyalat belső vérzésről, a narancssárgás pedig májgyulladásról árulkodhat.
Aranyér
Az aranyér gyakori betegség, becslések szerint az emberek harmadát érinti. Általában ártalmatlan, többnyire ugyanis a székrekedés, azon belül is a székelés közbeni erőlködés váltja ki. Vannak azonban olyan esetek, amikor az aranyeret akár komolyabb kórok tüneteként is lehet értelmezni. Figyelmeztethet például Crohn-betegségre vagy vastagbélrákra - hangsúlyozta dr. David Rubin, a Chicagói Egyetem orvosi központja gasztroenterológiai osztályának vezetője.
Hirtelen dühkitörések
A depressziós ember képe sokak előtt úgy jelenik meg, hogy szomorú tekintettel, magába fordulva ül egész nap egy szobában. Pedig ennek a mentális betegségnek számos más, ijesztő tünete is van. Ide tartozik például a hirtelen, minden előzmény nélkül jelentkező dühkitörés, ami ráadásul már azt jelezheti, hogy a kór súlyossá vált, és mindenképpen kezelést igényel - mutatott rá dr. Philip Muskon, a Columbia Egyetem pszichiátere.
Krónikussá váló köhögés
Asztma, allergia vagy enyhébb felső légúti fertőzések esetén természetes, hogy egy ideig többet köhögünk. Ha azonban a köhögés krónikussá válik, hosszú ideje tart, és bármit próbálunk, nem múlik el, érdemes kivizsgáltatni magunkat. Ilyenkor előfordulhat, hogy tüdő-, torok- vagy gégerák, esetleg valamilyen súlyosabb fertőzés áll a háttérben.
Megmagyarázhatatlan vérzés
A megmagyarázhatatlan eredetű vérzés az egyik legijesztőbb dolog, amit a testünk produkálhat. A vérköpés a tüdőrák egyik gyakori tünete, a hüvelyi vérzés méhnyak- vagy petefészekrákot jelezhet. Véres széklet esetén gyakran gondolnak az orvosok vastagbélrákra, a mellbimbóból szivárgó vér pedig sokszor mellrák esetén fordul elő. Bármelyiket tapasztaljuk a felsoroltak közül, okvetlenül forduljunk szakemberhez.
Forrás: thehealthy.com