Az elmúlt évekhez képest némileg csökkent az erdős területek csökkenésének mértéke, ám még így is 12 millió hektárnyi erdő tűnt el tavaly. Ez az elmúlt két évtized harmadik legnagyobb értéke: 2016-ban 16,95 millió, 2017-ben pedig 15,81 millió hektár volt a veszteség - derült ki a Global Forest Watch (GFW) jelentéséből, amely nemcsak a fakitermelést, hanem az erdőtüzek okozta pusztítást is figyelembe vette.
Percenként 30 focipályányi terület vész el
Az erdők számtalan állat- és növényfaj számára nyújtanak otthont, emellett jelentős hatással vannak a klímára is. Az erdők pusztulásának tempója ennek ellenére változatlanul magas: a szakértők szerint percenként 30 focipályányi terület vész el.
Az érintett területek csaknem egyharmadát teszik ki a legöregebb nemzedékek alkotta őserdők, amelyeknek különösen nagy szükségük van a védelemre. Tavaly a legnagyobb terület, 1,35 millió hektárnyi erdő Brazíliában veszett oda. Ennek egy része az erdőtüzek áldozata lett, ám a többség a mezőgazdasági területek kinyerése miatti fakitermelés okán tűnt el.
Próbálják megfékezni a brazil erdők pusztulását
Európai tudósok és brazíliai őslakosok százai fordult az Európai Unióhoz. Azt kérik, hogy az EU kiemelten foglalkozzon az erdőirtás ügyével. "Amint arra az iskolai sztrájkok és a klímaváltozás elleni tüntetések Európa-szerte rámutattak, többé nem fogadjuk el az éghajlatváltozást okozó termelési gyakorlatokat" - mondta Tiago Reis, aki azt kutatja, hogy milyen hatással van a nemzetközi kereskedelem a földhasználatra a termelő országokban.