Testünk súlyának több mint felét víz teszi ki. Éppen ezért ha nincs elég folyadék a szervezetünkben, akkor ennek számos kellemetlen jele lehet. Már az enyhe dehidratációtól is fáradtak lehetünk, rossz lehet a hangulatunk, és romolhat a koncentrációs készségünk. A szomjúság a dehidratáció egyik leginkább nyilvánvaló tünete. Fontos tudni, hogy amikor szomjúságot érzünk, akkor testünk valójában már enyhén dehidratált. Éppen ezért jobb, ha nem csak akkor iszunk, amikor szomjasak vagyunk.
Kikre veszélyes a kiszáradás?
Sok folyadékot veszíthetünk a fokozott izzadás mellett hányással, hasmenéssel is, a kisgyerekek, csecsemők pedig hajlamosabbak a kiszáradásra. Az idősebb emberek folyadékbevitelét is érdemes ellenőrizni, mivel az öregek szomjúságérzete már sokkal kevésbé erős. Több folyadékra van szüksége az átlagosnál a terhes, illetve a szoptató nőknek és a bizonyos vesebetegségben szenvedőknek is.
Kisgyerekek esetében a kiszáradás tünete lehet a száraz nyelv, a könnyek nélküli sírás, illetve ha 3 óránál ritkábban ürítenek vizeletet. Szájuk kiszáradhat, szemük, arcuk beeshet, kapkodhatják a levegőt. Felnőttek esetében szájszárazság, ritkuló vizeletürítés, bágyadtság, erős szagú, sötét színű vizelet, megemelkedett szívritmus, súlyosabb esetben zavarodottság, ájulás is tapasztalható.
Hogy kinek mennyi vízre van szüksége napi szinten, függ a testsúlytól , életkortól, hőmérséklettől, egészségi állapottól, aktivitási szinttől is. Hogy elég hidratáltak vagyunk-e, legkönnyebben a vizeletünkből állapíthatjuk meg: a halványsárga, szinte átlátszó vizelet arról árulkodik, hogy nincsen folyadékhiányunk.
Forrás: webmd.com