Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a bolygó leghalálosabb állatai közé sorolja a szúnyogokat, mivel az általuk hordozott betegségek évente emberek millióinak életét követelik.
A közelgő jövő veszélyei
Az egyiptomi csípőszúnyog és az ázsiai tigrisszúnyog is hordozója lehet a dengue-, a zika- és a chikungunyavírusnak, valamint még mininum 10-12 más betegségnek. Ez a tény pedig a kutatók szerint komoly fenyegetéssé válhat a következő ötven évben.
"A szúnyogok csupán a probléma egy részét képezik, ám a 2015-ben Brazíliában kirobbant zikajárvány után komolyan aggódunk, hogy mire számíthatunk a jövőben" - emelte ki Carlson. A szakember azt tanulmányozta munkatársával, Sadie J. Ryan-nel, hogy mi történne, ha a két leggyakoribb, betegségeket terjesztő szúnyog a globális átlaghőmérséklet változásaival összhangban mozogna évtizedeken keresztül.
Elterjedhet a dengue-láz
A globális felmelegedés a világ csaknem teljes népességére rászabadíthatja a veszélyes betegségeket terjesztő szúnyogokat. "Ezek a betegségek, amelyekre úgy gondolunk, mint szigorúan a trópusi területekre korlátozódó betegségekre, már most felütötték a fejüket az olyan számukra kedvező éghajlatú területeken, mint például Florida, mivel az emberek szerte a világba eljuttatják a különböző kórokozókat" - magyarázta Ryan.
Európa, Észak-Amerika és a trópusok magasan fekvő területei eddig túl hűvösek voltak a vírusoknak. Most azonban új betegségekkel, többek között a dengue-lázzal kell szembenézniük az ott lakóknak - fűzte hozzá Carlson.