Kiderült, miért terjed az agyhártyagyulladás

Európa számos országában oltják a tinédzsereket meningococcus-fertőzés ellen, ez azonban Magyarországon még nem elterjedt gyakorlat. Ebben a korosztályban nő az agyhártyagyulladásos esetek száma is.

A tinédzserek meningococcus-fertőzés elleni oltásának fontosságára hívta fel a figyelmet a Házi Gyermekorvosok Egyesülete ( HGYE ), miután a múlt héten fertőző agyhártyagyulladásban meghalt egy budapesti gimnazista. Póta György, az egyesület elnöke elmondta, Magyarországon a baktérium "B" és "C" törzse okoz megbetegedést, évente 40-50 esetet jelentenek, de a betegség rendkívül gyors lefolyású, súlyos, gyakran végzetes kimenetelű.

Többféle baktérium okozhat agyhártyagyulladást, járványos agyhártyagyulladás alatt viszont csak azt a betegséget értjük, amelyet a Meningococcus okoz. Ez egy komoly és gyors egészségromlást okozó fertőzésről, ha ugyanis a kórokozó a véráramba jut, órákon belül hatalmas károkat okozhat. Az alábbi cikkünkben mindent megtudhat a betegségről!

Akár néhány óra alatt is kifejlődhet a betegség

A fertőzés főként két korosztályt veszélyeztet: a betegek kétharmada csecsemő vagy kisgyermek, valamint jelentős a megbetegedések száma a 16-20 évesek, vagyis a serdülők és a fiatalok körében is. A baktérium Magyarországon előforduló két törzse ellen van védőoltás. A "C" törzs elleni vakcina kétéves kor alatt államilag részben támogatott, illetve várhatóan januártól teljesen ingyenessé válik, a "B" törzs elleni védőoltásért egyelőre teljes árat kell fizetni.

A fertőző betegség magas lázzal, fejfájással és tarkómerevséggel jelentkezik
A fertőző betegség magas lázzal, fejfájással és tarkómerevséggel jelentkezik

Európa több országában a kisgyermekek oltásán kívül a tinédzserek meningococcus -fertőzés elleni ismételt oltását is ajánlják, ez azonban Magyarországon még nem elterjedt gyakorlat. Ez az oka annak, hogy ebben a korosztályban itthon megnövekedett az agyhártyagyulladásos esetek aránya - jegyezte meg az egyesület elnöke.

Oroszi Beatrix, az Országos Epidemiológiai Központ megbízott főigazgatója a múlt heti haláleset után elmondta, az agyhártyagyulladás súlyos betegség, amely gyorsan, akár néhány óra alatt is kifejlődhet. Ugyanakkor hozzátette, hogy nem terjed könnyen, van, aki tünetmentesen hordozza, és súlyos esetek ritkán alakulnak ki.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Vérmérgezéshez is vezethet

A betegség lappangási ideje 2-10 nap. A meningococcus betegség klinikailag két formában jelentkezhet: az egyik az agyhártyagyulladás, a másik pedig a vérmérgezés (szepszis). A vérmérgezés órák alatt kialakulhat és gyorsan halálhoz vezethet. A betegeknek azonnal antibiotikumot adnak, a vizsgálatukat és a kezelésüket kórházban végzik. A beteg közvetlen környezete antibiotikus védelemben részesül, amelyet térítésmentesen biztosít a lakóhely szerint illetékes kerületi, illetve járási hivatal népegészségügyi osztálya vagy ügyelete. A fertőző betegség tüneteire fontos figyelni; ha fejfájás, magas láz, hányinger, tarkómerevség vagy bőrvérzések alakulnak ki, azonnal orvoshoz kell fordulni. A fertőző agyhártyagyulladásban meghalt fiú osztálytársai közül már többen is megkapták a betegség elleni védőoltást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.