Koronavírus-oltás: ezt javasolja az EU

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) a koronavírus elleni, eltérő technológiával készült oltóanyagok alkalmazását javasolja a koronavírus elleni immunizáló oltás, valamint az emlékeztető oltások esetében is - jelentette be közös közleményben a két uniós ügynökség kedden.

Koronavírus: durva tévhit kering az oltásokról.

Az EMA és az ECDC szakértői megállapították: a vektoralapú vakcinák - például az AstraZeneca vagy a Johnson and Johnson oltóanyagai - az úgynevezett mRNS-vakcinákkal - például a Pfizer/BioNTech vagy a Moderna oltóanyagaival - kombinálva "jó antitesttermelést váltanak ki" és magasabb a fehérvérsejtek csoportjához tartozó, a fertőzések ellen fellépő T-sejtek termelése is, mint ugyanazon vakcina alkalmazása esetén.

Az EU támogatja az eltérő oltóanyagok használatát mind az első és a második, mind az ismétlő oltások esetében.
Az EU támogatja az eltérő oltóanyagok használatát mind az első és a második, mind az ismétlő oltások esetében. Fotó: Getty Images

Rugalmasabb lehet az oltási program

Közölték azt is, hogy a harmadik, emlékeztető oltáshoz hasonló immunválaszt tapasztaltak az első és a második oltás esetében is, amikor a teljes védettség megszerzéséhez szintén különböző vakcinákat alkalmaztak.

A vektorvakcinák alkalmazása második adagként az alapimmunizálást célzó oltási programban, vagy két különböző gyártótól származó mRNS-alapú oltóanyag alkalmazásának hatékonysága még nem bizonyított - olvasható a közleményben, amelyben megjegyezték: noha az oltóanyagok biztosította immunitás időtartamára irányuló kutatások még tartanak, az eltérő vakcinák alkalmazása rugalmasságot biztosíthat az oltási programok számára, különösen, ha nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű azonos oltóanyag.

Az EMA és az ECDC szakértői hangsúlyozták: ajánlásaikkal segíteni szeretnék a nemzeti döntéshozókat abban, hogy oltási kampányaikban a lehető leggyorsabban és a lehető legtöbb embert képesek legyenek beoltani, és megvédeni a koronavírus-fertőzés szövődményeitől.

Összefoglaljuk, mi történik a szervezetben mRNS-vakcina hatására.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +12 °C

Az ország nyugati felén nagyrészt erősen felhős vagy borult marad az ég és többfelé várható eső, zápor. Keletebbre a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütésre számíthatunk, és a záporok mellett zivatarok is kialakulhatnak, amelyeket helyenként felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon élénk, helyenként erős lesz az északi, északnyugati szél, de a zivatarokat is kísérhetik erős, viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borongós, csapadékos Dunántúlon 14 és 19, míg a naposabb keleti részeken 20 és 25 fok között valószínű. Késő estére 10 és 15 fok közé hűl le a levegő. Ma kettős fronthatás terheli a szervezetünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra