Koronavírus: a tüdőkárosodás váratlan oka

A légzési elégtelenséggel küzdő COVID-19-betegek tüdeje a saját légvétel közbeni erőlködésük nyomán is károsodhat - állapította meg egy brit kutatócsoport.

A COVID-19 okozta tüdőkárosodás nyomai még egy év múltán is kimutathatóak. Részletek itt.

A gépi lélegeztetés életmentő beavatkozás, ugyanakkor a fokozott nyomás és erőhatás révén további károsodást idézhet elő a már egyébként is beteg tüdőben. A probléma régóta jól ismert az intenzív ellátásban, illetve létezik protokoll arra, hogy ezt a mellékhatást a lehető legkisebbre csökkentsék. Mindazonáltal a koronavírus-pandémia kezdete óta egyes orvosok amiatt aggódnak, hogy hasonló sérülés jöhet létre a COVID-19-betegek önálló légzése során is, ahogy a fertőzés okozta légzési elégtelenség miatt erőltetetté válik a légzésük. A felvetés megosztja az intenzív ellátásban dolgozó szakembereket, egyik csoportjuk ugyanis úgy tartja, nem támasztja alá kellő bizonyíték a jelenség létezését, míg mások szerint szükség esetén megelőzési célból is lélegeztetőgépre kellene kötni a pácienseket.

A COVID-19-betegek tüdeje a kapkodó légzés miatt is károsodhat
A COVID-19-betegek tüdeje a kapkodó légzés miatt is károsodhat. Fotó: Getty Images

A vita eldöntése érdekében a Warwick Egyetem kutatói számítógépes modellezéssel igyekeztek választ kapni arra a kérdésre, hogy a COVID-19-betegek tüdeje valóban károsodhat-e csupán attól, hogy gyorsabbá és erőltetettebbé válik a légzésük - olvasható az intézmény közleményében . A szimulátor tíz oxigénpótlásban részesülő páciens adatait közvetítette előbb normál (7 milliliter/kilogramm és 14 belégzés/perc), majd fokozott (10 milliliter/kilogramm és 30 belégzés/perc) légzésmélység és légzésszám mellett. Az így kapott eredmények szerint potenciálisan káros mértékű nyomás és erőhatás érheti a tüdőt az utóbbi esetben, amely értékeket az orvosok gyakran tapasztalnak COVID-19-betegeknél.

"Modellünk szerint azoknál a pácienseknél, akik a COVID-19 következtében akut hipoxémiás légzési elégtelenséggel küzdenek, felmerülhet a megnövekedett légzőszervi erőfeszítések okozta tüdőkárosodás kockázata. Éppen ezért az érintett betegek légzését nyomon kell követni és kontrollálni kell az ellátásuk során" - hívta fel a figyelmet Declan Bates, az egyetem mérnöki karának professzora. A kísérlet eredményeit bemutató tanulmányt az Annals of Intensive Care című tudományos folyóiratban tették közzé.

Az új koronavírus egészen a tüdő legmélyebb régióiig behatol - a témáról ide kattintva olvashat bővebben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra