A hivatalosan B.1.617 jelű vírusvariánst - amely az "indiai mutáns" hétköznapi nevet kapta, miután Indiában találkoztak vele először - összesen több mint 1200 DNS-szálban mutatták ki az érintett országokban. A legtöbb ilyen DNS-kódsort Indiából, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államokból és Szingapúrból töltötték fel az influenzavírusok DNS-adatait gyűjtő GISAID globális adatbázisba, de például Görögországból, Svájcból, Belgiumból és Olaszországból is jöttek ilyen adatok - jelentette a WHO.
Óriási bajt okozhat az új mutáns
A világszervezet modellezései alapján a B.1.617 gyorsabban terjed, mint az Indiában megtalálható többi koronavírus -variáns, ami arra utal, hogy nagyobb a fertőzőképessége. Míg a WHO korábban csupán "érdekes variánsnak" nevezte az indiait, most már "aggasztónak" tartja. A variánsban megtalálható egyes mutációk ugyanis fertőzőbbek, és esetükben kevésbé lehetséges a vírus semlegesítése a monoklonális antitestekkel folytatott egyes kezelések (de nem mindegyik) során. Emellett az Egyesült Államokban végzett kutatások a koronavírus elleni vakcinák semlegesítő hatásainak lehetséges, mérsékelt csökkenésére mutatnak rá.
Van más is, ami gondot okoz
Az új típusú koronavírus indiai variánsával kapcsolatban azonban még van több megválaszolatlan kérdés. A koronavírus-járvány indiai felgyorsulása mögött pedig nemcsak ennek a változatnak a megjelenése állhat, hanem a járványügyi intézkedések be nem tartása, például a tömegrendezvények engedélyezése - jegyezte meg a világszervezet.
Koronavírus: a szakembereket is meglepte az indiai helyzet - olvassa el a részleteket!