Az eredetileg Kínából származó, új típusú koronavírushoz képest az alfa (brit) variánssal fertőzöttek legalább 43-szor, vagy akár 100-szor több vírust juttatnak a levegőbe a légzésük során - állapította meg a Marylandi Egyetem közegészségüggyel foglalkozó szakembereinek friss kutatása. Az eredményekről MedicalXpress is beszámolt . Az is kiderült azonban, hogy a maszkok akár meg is felezhetik a levegőbe jutó vírusrészecskék mennyiségét, tehát a védőeszközök jelentősen csökkenthetik a fertőzés továbbadásának kockázatát.
Jobban terjed a levegőben
A kutatók megállapították, hogy a légzés közben távozó aeroszolokban sokkal nagyobb mennyiségben fordul elő a vírus, mint az orrból és szájból származó nagyobb folyadékcseppekben (nyálban és orrváladékban). Ez tehát azt jelzi, hogy a koronavírus olyan módon mutálódik, hogy a változások által képes legyen jobban terjedni a levegőben.
Szellőztetés és maszkviselés lenne a kulcs?
Az egyetem egyik professzora, Don Milton szerint tanulmányuk bizonyítja, mekkora jelentőséggel bír a levegőben történő terjedés. Ezek az információk pedig a most dominánssá váló delta variáns miatt még fontosabbak, ez a változat ugyanis még az alfánál is fertőzőbb. A szakemberek szerint éppen ezért - a COVID-19 elleni védekezés érdekében - minden eddiginél több figyelmet kellene szentelni a gyakori szellőzésre, illetve arra, hogy jól illeszkedő maszkokat viseljünk.
A koronavírus elleni harmadik oltás Izraelben megtízszerezte a 60 év feletti oltottak védelmét a fertőzéssel szemben, a súlyos megbetegedés elleni védettséget pedig meghússzorozta.