A járvány kitörése óta a kutatók számos vizsgálatban próbálták kideríteni, hogy a koronavírus a lakosság mely csoportjaira jelentheti a legnagyobb veszélyt. Korábbi tanulmányok már párhuzamot vontak a fertőzés valószínűsége és bizonyos vércsoportok között, egy friss kutatás pedig most arra is választ talált, hogy miért veszélyesebb adott vércsoportúakra a koronavírus.
Az A-s vércsoportúakra nagyobb veszélyt jelent a vírus
A Grazi Orvosi Egyetem néhány hónappal ezelőtti tanulmánya már megállapította, hogy a nullás vércsoportú emberek ritkábban betegszenek meg a koronavírustól, mint az A-, B- vagy AB-vércsoporttal rendelkezők. Egy másik kutatás pedig az A vércsoportúakat vizsgálta, akiknél az eredmények szerint nagyobb eséllyel alakult ki súlyos COVID-19. Az új tanulmány megerősíti a korábbi megállapításokat, illetve azt is megállapítja, hogy az A-s vércsoportra leginkább jellemző antigének egyike "vonzhatja" jobban a koronavírust.
A kutatók a vírus tüskefehérjéjéből származó receptorkötő domént (RBD) vizsgálták, amellyel a kórokozó a sejthez kapcsolódhat. Hogyha teljesen kiismerik ennek működését, akkor azzal is tisztában lehetnek, hogy a vírus hogyan fertőzi meg az embert. Ezért különböző vércsoportú alanyoknál figyelték meg, hogy a kórokozó hogyan kapcsolódik a vérben lévő légző- és vörösvérsejtekkel. Az eredmények szerint a koronavírus hatékonyabban tudott kapcsolódni az A vércsoporthoz tartozó légzősejtekkel, egy antigénnek köszönhetően. A tanulmány március 3-án jelent meg a Blood Advances folyóiratban.
Dr. Sean Stowell, a Brigham and Women's Hospital kutatója szerint egyfelől rossz hír, hogy bizonyos vércsoportúak kitettebbek a koronavírusnak, hiszen az egy velünk született adottság, amin semmilyen módon nem változtathatunk. Hogyha azonban sikerül megérteni, hogy a vírus miért lép nagyobb eséllyel kapcsolatba ezekkel a sejtekkel az akár újfajta gyógyszerek kifejlesztéséhez is vezethet - mondta el a kutató.