A koronavírus-járvány elleni küzdelem és a fertőzöttek kiszűrése szempontjából is fontos, hogy a háziorvosi praxisokat ellássák antigéngyorstesztekkel - vélekedett Princz János. Mint mondta, a Mázsaház utcában lévő rendelőjébe hétfőn 120 teszt érkezett, amely bőségesen elegendő lesz, tekintettel arra, hogy még a tavasszal kapott tesztek egy része is rendelkezésére áll.
Így zajlik a tesztelés
A teszteléshez a páciens orrgaratából vesznek mintát, amelyet feloldanak egy speciális folyadékban, a folyadék pedig a tesztre kerül. Így kimutatható a koronavírus antigénje, ha jelen van - közölte a háziorvos, hozzátéve, hogy az egész eljárás legfeljebb öt percet vesz igénybe. Azonban a negatív eredmény még nem jelenti biztosan azt, hogy valaki nem fertőzött, ugyanis már több betegnél is előfordult, hogy a gyorsteszt után elvégzett PCR-teszt pozitív lett - jegyezte meg.
Nem menjünk betegen a rendelőbe
A tesztelés egyébként elsődlegesen nem a háziorvosi rendelőkben zajlik. Aki tehát a koronavírus-fertőzés tüneteit észleli magán, az ne menjen csak a teszt miatt a rendelőkbe, mert úgy megfertőzhet másokat, köztük idős, krónikus betegeket is - emelte ki az orvos.
"Nem szeretnénk ide hozni a potenciális koronavírus-betegeket. Erre megvannak a stabil mintavételi pontok, és ha valaki nem tud oda eljutni, őt a mentők az otthonában tesztelik" - mutatott rá Princz János, aki azt kérte, hogy aki betegnek érzi magát, az telefonon egyeztessen háziorvosával.
Nem biztosít hosszú távú védettséget a koronavírus-fertőzés vagy a COVID-19 súlyos formái ellen a BCG-oltás - derítették ki quebeci kutatók, akik az elsők között vizsgálták a vakcina hosszú távú hatását.