Az egészségügyi rendszer működőképességének fenntartásához mindenképpen le kell lassítani a koronavírus-járvány terjedését, ehhez pedig mindenkinek hozzá kell járulnia - emelte ki a tárcavezető. Mint mondta, a mindennapi életben ugyanúgy kell védekezni, mint influenzajárvány idején, és kerülni kell a nagyobb rendezvényeket, például a koncerteket. Az ezernél több résztvevővel tervezett rendezvényeket le kell mondani, a határérték alatti, de nagyobb szabású rendezvényeknél pedig a kockázatok mérlegelésével kell eldönteni, hogy megtartják-e.
A lakosság 60-70 százalékát megfertőzheti
Az új koronavírus a védőoltás és az ellenálló képesség hiánya miatt várhatóan a lakosság 60-70 százalékát megfertőzi majd - a kérdés csak az, hogy milyen ütemben. Ezért most a vírus terjedésének lassítása a legfontosabb feladat - hangsúlyozta Lothar Wieler, a Robert Koch országos járványügyi intézet (RKI) vezetője. Fontos azonban kiemelni azt is, hogy a vírus az eddig ismert esetek 80 százalékában enyhe lefolyású betegséget okozott, és az 50 év alattiaknál nagyon csekély a súlyos megbetegedés valószínűsége.
A tavasz sem javít a helyzeten
Sokan arra számítanak, hogy az influenzajárványhoz hasonlóan a koronavírus-járvány is jelentősen enyhülni hogy a melegebb idő beköszöntével. Az eddigi tudományos vizsgálatok megállapításai szerint azonban az évszakok váltakozása ebben a helyzetben nem fog segíteni - hívta fel a figyelmet Christian Droste, a berlini Charite egyetemi klinika vezető virológusa. Mint mondta, a helyzet nagyon súlyos, és minden jel arra mutat, hogy Németország egy nagyszabású járvány kezdeti szakaszánál tart.
A fiataloknak nincs mitől félniük
A szakemberek arra is rámutattak, hogy míg Olaszországban a koronavírus-fertőzöttek jellemzően idősebbek, a halálos áldozatok pedig általában 80 felettiek, addig Németországban a fertőzöttek medián életkora - vagyis azok életkora, akiknél idősebbek és fiatalok egyenlő számban fordulnak elő a csoportban - csak 40 év. Az új koronavírus által okozott betegség azonban főleg a 65 éven felettiekre és a krónikus betegekre veszélyes, a 20 éven aluliaknál pedig igen enyhe lefolyású vagy egyáltalán nem is okoz tüneteket.
Háborús körülmények, extrém stressz, munka kifulladásig: az epicentrumokban dolgozó orvosok ilyen és ehhez hasonló kihívásokkal kénytelenek szembenézni, miközben minden erejükkel próbálják megfékezni koronavírus-járványt. Olvassa el a teljes cikket az nlc.hu -n!