Koronavírus: így csökkenthető az esetszám

A koronavírus-járvány kezelésében 2020 nyarán és őszén elkövetett hibák elkerülésének fontosságára hívták fel a figyelmet kutatók, akik szerint csak összehangolt stratégiával és intézkedésekkel csökkenthető az esetszám.

Amennyiben megszűnnek a korlátozó intézkedések, nem emelkedik az oltottak aránya és nem alakul ki Európa-szerte egységes protokoll, úgy egy erőteljesebb őszi hullámra lehet számítani - figyelmeztetett a The Lancet című orvostudományi folyóirat Regional Health Europe című kiadványában megjelent írást jegyző 34 vezető szakember (köztük a Harvard Egyetem és a Bécsi Orvostudományi Egyetem kutatói). Az elemzés 2021 nyarát, őszét és a 2021-2022-es telet, valamint a következő 3-5 év perspektíváját vizsgálta az oltásokkal szerezhető immunitásról és a vírus mutációiról szóló becslések alapján. Az is fontos kérdés, hogy az európai lakosság vajon mennyire lesz hajlandó a korlátozó intézkedések betartására.

Ha bekövetkezik a negyedik hullám, újabb korlátozásokra - például iskolabezárásra - lehet szükség. A kép illusztráció. Forrás: Getty Images
Ha bekövetkezik a negyedik hullám, újabb korlátozásokra - például iskolabezárásra - lehet szükség. A kép illusztráció. Forrás: Getty Images

További intézkedések kellenek

"Csak oltásokkal, a sokszor irreálisnak minősített nyájimmunitás elérése nélkül nem tudunk megszabadulni a járványtól. Minden valószínűség szerint további intézkedésekre van szükség a vírus korlátozására: megfelelő kommunikációra, tesztelésre , utánkövetésre, izolálásra" - mondta Peter Klimek, a Bécsi Orvostudományi Egyetem és a Complexity Science Hub Vienna (CSH) munkatársa.

Mit kell tudni a harmadik oltásról? Minden fontos információ egy helyen - kattintson ide !

Klimek hangsúlyozta: nem abból indulnak ki, hogy minden télen lezárásokra lesz szükség. A járvány azonban további kihívások elé fog állítani minket, abban ugyanis a kutatásban részt vevő szakemberek egyetértettek, hogy a vírust már nem lehet eltüntetni. Ahhoz a lehető legalacsonyabb esetszámokra és Európa-szerte "egyértelmű, bizonyítékokon alapuló stratégiára, összehangolt erőfeszítésekre és intézkedésekre volna szükség" - véli a kutató.

Korlátozások nélkül nem megy?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósok vizsgálatai középpontjában az oltás áll. Az oltási kötelezettség azonban továbbra is vitatott, hiszen az átoltottság különböző tényezők komplex összjátékától függ - írták a jelentésben. A tudósok szerint a várhatóan ismét szükségessé váló korlátozások esetében azt kell mérlegelni, hogy hogyan lehet az oltottakat és a nem oltottakat külön kezelni.

A vakcinák "valószínűleg csökkentik a fertőzőképességet is, ha valaki úgy fertőződik meg, hogy be van oltva. A vakcina mérsékli a súlyos tünetek megjelenését és mintegy 70-95 százalékkal csökkenti a kórházi kezelés szükségességét". Egyelőre kérdéses azonban, mennyire tartós az oltással vagy átvészelt betegséggel megszerzett immunitás az új variánsok tekintetében - tették hozzá a kutatók.

Így változhat meg ismét az életünk ősztől - a részletekért ide kattintson!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.