Tizenkét év alatti gyerekeken egyáltalán nem tesztelte még egy gyártó sem kísérleti vakcináját - írja az InfoStart az erről szóló összeállításában. Emlékeztetnek, a Pfizer mindössze száz 12-15 éves gyermekkel kapcsolatos adatot tudott a hatóságoknak átadni, míg a Moderna a napokban jelentette be, hogy megkezdi kísérleti koronavírus elleni vakcinája tesztjét a 12-17 éves korosztályban, háromezer gyerek bevonásával.
Kevesebb teszt is elég lehet
Márpedig ahhoz, hogy a gyerekek is megkaphassák az oltást, ugyanúgy el kell végezni a teszteket, mint a felnőttek esetében, mivel a gyerekek immunológiai szempontból sem "kicsi felnőttek". A portál idézi a Duke University gyermekgyógyászát és immunológus professzorát, Sallie Permart, aki szerint éppen e különbség miatt lehet, hogy egyes oltások jobban, mások pedig rosszabbul működnek esetükben.
"A gyerekek körében nem feltétlenül lesz szükség több tízezres nagyságrendű vizsgálatokra: a felnőtteken végzett tesztek már bebizonyították, hogy az oltások nagyon hatékonyak, azt kell már csak megtudni, a gyerekekben is ugyanezt a hatékonyságot váltják-e ki" - nyilatkozta a szakember az amerikai NPR rádiónak. Permar szerint leghamarabb 2021 végén lesz elég adat ahhoz, hogy gyerekeknél is használni lehessen.
Ezért fontos beoltani őket
Pedig világszerte a szakemberek már régóta érvelnek a gyerekek vakcinakísérletekbe való bevonása mellett, mivel az ő beoltásukkal szüleik, nagyszüleik, dédszüleik és tanáraik , óvónőik is nagyobb biztonságban érezhetnék magukat. A kisebbek ugyanis általában kevés tünettel, vagy tünetmentesen vészelik át a koronavírust, emiatt azonban könnyebben terjeszthetik is azt a közösségben - ezt volna jó megelőzni az oltásokkal.
Nagyot változik idén a karácsony Bécsben. További részletekért kattintson társportálunk, az nlc.hu cikkére .