Az új típusú koronavírusnak Magyarországon minden negyedik halálos áldozata szociális otthon lakója volt - számolt be a Szél Bernadett által közzétett adatokra hivatkozva a Telex . Mint írják, a független országgyűlési képviselőnek Müller Cecília országos tiszti főorvos küldte át a hazai szociális otthonok fertőzöttségi és halálozási adatait március 5-ig bezárólag, melyből többek közt az is kiderült, hogy a járvány őszi hulláma 25-ször több halálos áldozatot szedett az idősotthonokban , mint az első.
A nyilvánosan is elérhető összesítés szerint a koronavírus-járvány második, őszi hullámában az idősotthonok fertőzött lakóinak 96 százaléka vesztette életét. Míg az első hullámban, 2020 márciusa és júniusa között 140 idősotthoni gondozott hunyt el, addig szeptember és idén március között már mintegy 3512 lakó halt bele a COVID-19 -be. Az összesített járványügyi adatokból kirajzolódik, hogy a koronavírus hazai áldozatainak 24 százaléka volt szociális otthonok lakója, azaz a SARS-CoV-2 vírus minden negyedik áldozatát gondozták idősotthonban.
Vidéken rosszabb a helyzet
Ahogy azt Szél Bernadett erről szóló posztjában is kiemelte, a koronavírus-járvány első hullámában az idősotthonokban elhunytak 70 százaléka a fővárosi intézmények lakója volt, ám ez az arány a második hullám idején jelentősen lecsökkent, az elhunytak csupán 5 százaléka került ki a budapesti idősotthonokból. Nem csupán az idősotthonok lakói közül kapták el többen a fertőzést a járvány második hulláma alatt, hanem az ott dolgozók is: míg az első hullámban 137 szociális otthonban dolgozó tesztje lett pozitív, a második hullámban már 8273-an fertőződtek meg az új típusú koronavírussal.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ szerint az elmúlt héten vett minták alapján elmondható, hogy a koronavírus örökítőanyagának szennyvízben kimutatható koncentrációja meghaladta a második hullám csúcsértékeit. Erről bővebben ide kattintva olvashat korábban megjelent cikkünkben.