Koronavírus: önkénteseket szeretnének megfertőzni

Hogy minél előbb kifejlesszenek egy bizonyítottan hatásos vakcinát, egyesek szerint szükség van arra, hogy egészséges embereket szándékosan megfertőzzenek a SARS-CoV-2 vírussal. Mozgalom is indult, hogy engedélyezzék mindezt, amihez már több Nobel-díjas tudós is csatlakozott.

Világszerte rengeteg laboratórium és kutatócsoport küzd azért, hogy elsőként rukkoljon elő egy COVID-ellenes oltóanyaggal. És bár több projekt klinikai tesztjei jó eredményeket mutatnak, annak bizonyítása, hogy mennyire hatékony a vakcinajelölt "élesben", vagyis mennyire nyújt védelmet hétköznapi körülmények között a koronavírus-fertőzés ellen, már jóval nehezebb kérdés.

Szigorít a Google a koronavírussal kapcsolatban Az internetes cég közleményben jelentette be, hogy nem ad teret többé a koronavírus-járványra vonatkozó összeesküvés-elméleteknek. Részletek itt .

Ahhoz ugyanis, hogy kiderüljön, tényleg működik-e az oltás, a beoltottaknak találkozniuk kéne a SARS-CoV-2 vírussal. Csakhogy a legtöbb országban a korlátozásoknak köszönhetően sikerült visszaszorítani a járványt, ezzel együtt pedig lecsökkent a természetes megfertőződés esélye is. Több szakember szerint ezért szükséges volna, hogy önkénteseket vonjanak be a tesztelési folyamatokba, akiket mesterségesen megfertőznének az új típusú koronavírussal - ezt a megközelítést támogatja a 1 Day Sooner nevű mozgalom.

A tervek szerint egészséges, fiatal önkénteseket fertőznének meg a koronavírussal, hogy teszteljék a vakcina hatékonyságát. Fotó: Getty Images
A tervek szerint egészséges, fiatal önkénteseket fertőznének meg a koronavírussal, hogy teszteljék a vakcina hatékonyságát. Fotónk illusztráció, forrása: Getty Images

Több ezer önkéntes jelentkezett

Annak érdekében, hogy a gyakorlatilag emberkísérletnek számító tesztekre engedélyt kapjanak, nyílt levelet írtak az amerikai Országos Egészségügyi Intézet (NIH) elnökének, Francis Collinsnak. Ezt már 15 Nobel-díjas és rengeteg egyéb elismert tudós is aláírta, és bár a kockázat jelentős, a honlapjukon cikkünk megjelenéséig 32 ezernél is több önkéntes jelentkezett a világ 140 országából.

Természetesen ha engedélyezik is a mesterséges fertőzést, az még nem jelenti azt, hogy rögtön belekezdhetnek a kísérletbe. Előtte ugyanis ki kell számolniuk, pontosan mi az a vírusmennyiség, amivel be kéne oltani a jelentkezőket ahhoz, hogy tesztelni lehessen a vakcina hatékonyságát, de a lehető legkevesebb rizikóval járjon a folyamat. Mindenesetre bár az elképzelésnek ellenzői is bőven akadnak, egyre nagyobb népszerűségnek örvend a tudományos berkekben, így elképzelhető, hogy a közeljövőben tényleg zöld utat kap.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy hónap után láthatta csak újszülött babáját egy amerikai koronavírusos nő. A kálváriájáról - amely szerencsére jól végződött - az nlc.hu számolt be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.