Különleges algoritmus segíthet a vízimentőknek

Matematikusok által kifejlesztett algoritmus gyorsíthatja fel a vízi balesetet szenvedők mentését a tengereken. Az új módszer segítségével megjósolható, merre sodródnak a vízfelszínen a tárgyak és az emberek - közölte a Zürichi Műszaki Egyetem (ETH).

Vízimentés - nem az, amit a filmekben látunk Hazánk a vízi balesetek terén sajnos előkelő helyet foglal el az európai statisztikákban. A lakosság elsősegély-ismerete a bajba jutottak esélyeit tovább csökkenti. Kevesen tudják, hogy a filmekben látott vízimentési jelenetek többsége veszélyes. Részletek itt .

Évente több százan halnak meg a nyílt tengeren repülőgép- és hajóbalesetek következtében. A vízimentőknek kevés az idejük: annak valószínűsége, hogy egy személyt élve találjanak meg a vízben, hat óra után jelentősen csökken. Az árapály és a változó időjárás mellett az instabil parti áramlatok is megnehezítik a mentőakciókat. Az ETH tudósa, George Haller vezette nemzetközi kutatócsoport olyan algoritmust fejlesztett ki, amely képes megjósolni, merre sodródnak az emberek és a tárgyak.

Annak valószínűsége, hogy egy személyt élve találjanak meg a vízben, hat óra után jelentősen csökken.
Annak valószínűsége, hogy egy személyt élve találjanak meg a vízben, hat óra után jelentősen csökken. Fotó: Getty Images

Precízebb lehet a mentőegység útvonalának tervezése

A mai mentőakciók során tengerdinamikai és időjárás-előrejelzési modellek segítségével állapítják meg a sodródó objektum által megtett utat, ezek a becslések azonban a gyorsan változó part menti vizekben gyakran pontatlanok. Matematikai számítások segítségével a kutatók felfedezték, hogy a tenger felszínén lebegő tárgyak bizonyos görbületű vonalakon gyűlnek össze. Ezek szabad szemmel nem láthatók, a tengerfelszín áramlási adataiból alkotott új algoritmussal azonban meghatározhatók, és a mentőegységek útvonalának gyorsabb és precízebb tervezését teszik lehetővé.

Az Egyesült Államok keleti partvidékének északi részén, Martha's Vineyard közelében a parti őrséggel együttműködve tesztelték az algoritmust és megfigyelték, hogyan gyűlnek össze a kihelyezett bóják és tesztbábuk az előre kiszámított vonalak mentén. A módszer például az olajfoltok elterjedésének kiszámításában is segítséget nyújthat - közölte az ETH.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Estére a felhős tájakon a gomolyfelhők összeesnek, és éjszaka már nagyrészt derült időre van kilátás, csak kisebb körzetekben lehet felhős az ég. Csapadék nem lesz. A Nyugat-Dunántúlon hajnalra pára-, valamint ködfoltok képződhetnek, melyek azonban reggel gyorsan feloszlanak. Gyenge lesz a szél sőt, sokfelé szélcsend várható. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, ennél hidegebb az északi völgyekben, enyhébb idő a magasabban fekvő részeken, vízpartokon, nagyobb városokban lehet. Ma zavartalan, szép tavaszi idő lesz, és még azokat sem viselheti meg a hétfő, akiknek a frontok vagy a pollenek okoznak kellemetlen tüneteket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Csongrád-Csanád
Legrosszabbul:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Kezdjük újra