Ha a család kutyát szeretne venni a gyereknek, válasszon megfelelő fajtát. A skót juhászkutyák és a labradorok például barátságosak és biztonságosak a kicsik mellé is. A legjobb döntés érdekében azonban érdemes konzultálni egy állatorvossal.
A kutyákat szocializálni kell. Már kiskoruktól kezdve hozzá kell szoktatni az emberekhez és más állatokhoz, ezt később is folytatni kell.
Az ebeknek képzésre is szükségük van ahhoz, hogy megtanulják, bizonyos parancsokra hallgatniuk kell és hogy tudják ki az úr a háznál. Ez egyébként a kutyák saját biztonsága érdekében is fontos. Egy neveletlen négylábút például bármikor elüthet egy autó, ha nem hallgat a gazdájára.
A család kedvencét fontos, hogy beoltassuk veszettség és más betegségek ellen, de ettől függetlenül a szakemberek nem tanácsolják, hogy agresszíven játszunk velük. A játékos birkózások ugyanis gyakran komoly harapásokkal végződnek.
Soha nem szabad egy kisgyereket vagy kisbabát őrizetlenül hagyni a kutyával. Emellett fontos az is, hogy megtanítsuk az ebnek, hogy ne zavarja a gyereket, ha alszik vagy eszik.
Ha egy kutya megtámad bennünket, lehetőleg maradjunk nyugodtak és kerüljük a szemkontaktust. Maradjunk mozdulatlanok, amíg elmegy, vagy ha megtámad bennünket és a földre esünk, húzzuk össze magunkat labdát formálva és védjük az arcunkat!
Ha a baj már megtörtént, a kisebb harapások esetében, ahol csak felületes a sérülés, elég lehet a seb házi tisztítása szappannal és vízzel. Nagyobb, komolyabb sérülések esetében azonban mindenképpen forduljunk orvoshoz és tudjuk meg, hogy a kutyát beoltották-e veszettség ellen!